Dodaj nową odpowiedź

Dobro społeczne jest

Dobro społeczne jest najbardziej poronionym z poronionych bytów. Istnieje zdecydowanie bardziej mgliście, niż konwencjonalne prawa ekonomiczne, zdecydowanie, bo dotyczy bytu, który przebywa twardo w trzecim królestwie - świecie ludzkich pomysłów i nie wychyla się poza niego. Pisze oczywiście o społeczeństwie rozumianym inaczej niż kolektyw jednostek. No chyba, że potrafisz dowieść, że zwiększenie dobra społecznego bez zwiększenia dobrobytu jednostek może przynieść jakąkolwiek korzyść komukolwiek?

Natomiast oczywiście, do życia z innymi w inny sposób, niż robią to ludzie autystyczni, trzeba nabyć umiejętności dbania nie tylko o swoje, ale także o cudze interesy.

Yak, choć osobiście ogromnie wierzę w możliwości przystosowania się ludzi do innych ludzi i reszty otaczającego ich środowiska, dalej nie rozumiem dlaczego nie miałyby też dotyczyć człowieka pewne prawidłowości. Jak najbardziej zarówno nasze stopy jak i mózgi działają zgodnie z informacją, która już istnieje. Twierdzenie, że utożsamienie podstawowe zachowania ludzkie nie podlegają żadnym prawom (a te na pewno obejmuje taka dziedzina jak ekonomia) wydaje mi się uroczym chciejstwem i naprawdę nie wiem czemu może służyć, oprócz uodpornienia się ewentualnego na jakąkolwiek wiedzę.

I wytłumacz, mgławicowy ludku, co Ty rozumiesz przez indywidualizm? To znaczy, że jeżeli wyzbędę się dbania o swoje interesy i stawiania je co najmniej na równi z interesami innych (a czasami wyżej - chyba, że sądzisz, że jesteś traktować wszystkie ludzkie interesy równo ze swoimi? Jeśli tak twierdzisz, pozwolę sobie na niedowierzanie), to zyskam? No, bo że inni mogą zyskać, owszem, ale gdzie tu widzisz schemat wolnościowy?

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.