Dodaj nową odpowiedź

Stora Enso: Przemoc wobec rolników w Chinach i Brazyli, zburzenie skłotu w Polsce

Świat

Jak okazuje się, firma Stora Enso, która 4 maja ma wyburzać warszawski skłot Elba jest owiana bardzo złą sławą. Wczoraj w głównej gazecie Finlandii, Helsingin Sanomat, opublikowano 2 artykuły o działalności tej firmy w Chinach.

W południowych Chinach, gdzie firma ma plantacje drzew eukaliptus, lokalni rolnicy dostali mizerne kompensacje za ziemie rolne. Oprócz tego, niektórzy z nich zostali pobici w czasie "negocjacji" o "wykup" ziemi.

Podobne historie zdarzyły się także w Brazylii. Tam NGOsy Friends of the Earth oraz Friends of the Landless oskarżyły firmę o łapówkarstwo. Według nich, Stora Enso dała 200 tys. euro gubernatorowi stanu Rio Grande do Sul w zamian za korzystną legislację i pozytywne decyzje administracyjne na korzyść firmy.

Latem 2008 roku, organizacje: Brazylijski Ruch Chłopów Bezrolnych MST oraz Via Campesina organizowały szereg protestów przeciw tej firmie. Były to akcje solidarnościowe z kobietami, które wcześniej organizowały oddolne protesty przeciwko tym plantacjom. Protesty te trwają do dziś i spotykały się z represjami ze strony policji oraz władz lokalnych. Władze lokalne, które dostają pieniądze od firmy Stora Enso zamknęły nawet szkołę prowadzoną przez MST, co zostało oprotestowane przez WSF i inne organizacje w tym roku. Te same władze lokalne, które represjonują MST i inne ruchy sprzeciwiające się plantacjom, otwarcie mówią, że trzeba wspierać firmę Stora Enso w tym konflikcie.

Wiosną 2008 r., odbyła się okupacja ziemi firmy Stora Enso w Brazylii. Policja poddała brutalnym represjom te protesty. NGO-sy twierdzą, że akcja policyjna odbyła się na prośbę firmy. W internecie możecie znaleźć dość dokładne opisy tych wydarzeń w różnych językach, np. w jęz. hiszpańskim tu.

W Skandynawii, szczególnie w Finlandii i Szwecji, często odbywają się protesty i kampanie przeciw firmie Stora Enso. Dlatego skłotersi z Elby, którzy nie chcieli robić międzynarodowej kampanii w sprawie skłotu, dużo stracili. W tym samym czasie, gdy w Warszawie odbyła się demonstracja w obronie skłotu Elby, aktywiści ze szwedzkiego związku zawodowego SAC brali udział w proteście przed szwedzką siedzibą tej firmy w Sztokholmie.

Warto protestować przeciw polityce Stora Enso przed fińską ambasadą, ponieważ fiński rząd jest głównym udziałowcem tej firmy.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.