Dodaj nową odpowiedź

Jeszcze słowo komentarza na

Jeszcze słowo komentarza na temat:

2) Zgadzamy się, że przedstawiona teoria demokracji finansowej jest lepszym rozwiązaniem. Efektem jej wprowadzenia byłoby społeczeństwo demokratyczne, oparte na gospodarce wolnorynkowej, ale nie kapitalistyczne - ponieważ usunięte zostałyby z niego podstawowe zasady (wady) kapitalizmu.
W pierwszej części nie było przedstawionej żadnej teorii. Były pewne tezy, które mogą stanowić podstawę budowy teorii opisującej model gospodarowania systemu kapitalistycznego ale to za mało. Po drugie, żadna teoria nie jest rozwiązaniem. Potrzebna są propozycje działań gospodarczych. Pozwolę sobie też nie zgodzić się z optymizmem autora w kwestii usunięcia wad kapitalizmu. Istotą kapitalizmu jest podział na dwie klasy społeczne i wolny rynek. Tego propozycje autora nawet nie naruszają.

Trochę poszedłem na łatwiznę odsyłając do źródeł, jednak po namyślę opiszę podstawowy mechanizm. W kapitalizmie mówi się, że konsument decyduje. Kto ma więcej do powiedzenia, posiadacz tysiąca złotych ? Czy miliona ?

W chwili obecnej, poprzez monetaryzację gospodarki za pomocą kredytów bankowych powstaje stały przepływ pieniądza od pracującego społeczeństwa do niewielkiej grupy użyczającej kapitału. Kredyty należy oddawać wraz z odsetkami. W Polsce z samego tytułu odsetek od znajdującego się w obiegu pieniądza dłużnego odpływa z gospodarki kilkadziesiąt mld zł rocznie. A przecież jest jeszcze zadłużenie zagraniczne, obligacje skarbu państwa itd.

Demokracja finansowa (niczym reklama Aillor Banku, o ironio) odwraca ten proces.
Po pierwsze, statystyczny Polak przestaje spłacać odsetki od zadłużenia. Po drugie, dostaje premię emisyjną. Być może nie są to ogromne kwoty, jednak prawdopodobna przy umiarkowanym wzroście suma 8 tys zł rocznie na 4 osobową rodzinę to już jest coś.

Powstaje trwały mechanizm wyrównywania nierówności społecznych oparty na podstawowych prawach ekonomii. U samej podstawy ustroju ekonomicznego leży mechanizm sprawiedliwości społecznej. Jego elementy można odnaleźć w wielu religiach, stąd teoria ta, powstała na początku XX w promowana jest często w pismach chrześcijańskich, ale praktykowana na swój sposób jest w Chinach jako słuszna spuścizna po komunizmie.
Można na tym poprzestać, można zmieniać dalej – nie chcę się w to zagłębiać, co osoba to inna opinia. Fakt faktem, że pozytywne efekty wprowadzenia demokracji finansowej powinny być widoczne skokowo, w ciągu kilku tygodni wręcz, więc ugrupowanie polityczne które by to przeforsowało dostało by wolną rękę od społeczeństwa na dowolne zmiany. To zagrożenie zarazem jak i szansa i są na to w historii przykłady.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.