Dodaj nową odpowiedź

Białoruś: Forum anarchistyczne pod Mińskiem

Świat | Ruch anarchistyczny

W dnich 3 – 5 lipca w lasach w pobliżu Mińska odbyło się trzydniowe forum z udziałem działaczy anarchistycznych ze wszystkich regionów Białorusi, jak również gości z Rosji i Ukrainy. Ze względów bezpieczeństwa lokalizacja forum do ostatniej chwili trzymana była w tajemnicy, dzięki czemu białoruska policja tym razem nie zakłóciła obrad.

Na dzień przed rozpoczęciem imprezy na miejsce forum – leśną polanę pod Mińskiem – udała się grupa organizatorów, który przygotowali podstawową infrastrukturę: kuchnię, zapas wody i paliwa, jak również miejsce do dyskusji i prowadzenia warsztatów.

Podczas trwającego od piątku forum odbyło się kilkanaście debat i seminariów. Wśród poruszanych tematów znalazły się, między innymi: ruch pracowniczy, kampania antyatomowa, migracje, antyfaszyzm, bezpieczeństwo działań, ACK, alternatywny transport i gender. Odbyła się projekcja filmu Naomi Klein „Hostage” poruszającego kwestię współczesnych form organizacji ruchu pracowniczego. Aktywiści z Białorusi, Rosji i Ukrainy wymienili się doświadczeniami z prowadzonej przez siebie działalności, uczestnicy forum mogli się też zaopatrzyć w literaturę, w tym publikacje przygotowane specjanie z myślą o forum.

Wielogodzinne dyskusje wokół poruszanych tematów (a w szczególności zaciekły spór anarchosyndykalistów z autonomistami wokół zagadnień organizacji ruchu pracowniczego) nie zniechęciły uczestników forum do udziału w mniej oficjalnych działaniach. Podczas kongresu miał miejsce koncert grupy PolitZek i impreza disco, jak również kilka meczów piłki nożnej.

Miński kongres pozwolił jego uczestnikom na przedyskutowanie najważniejszych zagadnień stojących przed białoruskim ruchem anarchistycznym i wspólne wypracowanie rozwiązań, wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów.

Za: http://czsz.bzzz.net/czarny/node/2039

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.