Dodaj nową odpowiedź
Relacja z manifestacji antynazistowskiej w Bydgoszczy
Pudel, Pon, 2009-09-07 21:26 Kraj | Protesty5 września na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się manifestacja, w której brało udział kilkudziesięciu uczestników. Demo odbyło się w 70. rocznicę wkroczenia Wehrmachtu do miasta. Akcja zajęcia Bydgoszczy poprzedzona była tak zwaną Krwawą Niedzielą, jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z początku II Wojny Światowej, produktem propagandowym III Rzeszy, wymierzonym przeciw Polsce, podważonym przez większość historyków.
W mieście, które przed wojną wraz z mniejszością niemiecką tworzyło pokojową symbiozę gwałtownie doprowadzono do autodestrukcji przez małe zarzewie faszystowskie. Doszło do stanu, w którym sąsiad zabijał sąsiada. Mieszkańcom Bydgoszczy nie wolno o tym zapominać. Do dziś dzień w niektórych kręgach wiara w to co przekazała nazistowska propaganda jest nadal święta. W pierwszych dniach września 1939 roku Bydgoszcz była świadkiem tragicznych wydarzeń, nie do końca wyjaśnionych, których ofiarą padła zarówno miejscowa ludność polska, jak i niemiecka.
Było to miejsce i czas aby powiedzieć głośno: w Bydgoszczy jak i innych miastach nadal istnieją faszyści, a my chcemy z tym skończyć.
Demonstracja była powszechną, apolityczną, pokojową formą protestu przeciwko przestępczej działalności ugrupowań skrajnie neonazistowskich.
Kolejnym powodem manifestu stał się fakt, iż do Bydgoszczy dotarła propaganda rozmaitych "podziemnych" ugrupowań, poszukujących w młodzieży łatwego materiału do zmanipulowania.
Działania tej propagandy można bez wahania nazwać kampanią przemocy i nienawiści, która rozwija się z różnym nasileniem, w zależności od danego osiedla.
Podczas wygłoszonego przemówienia, wysunięto następujące postulaty: rozwój programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, rozpowszechnianie i uświadamianie ich w tematach dotyczących historii miasta. Domagano się dotacji, na rozwój kultury i delegalizacji brutalnych, rasistowskich organizacji.
Następnie uczestnicy zgromadzenia złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa i zainicjowali przemarsz głównymi ulicami Bydgoszczy w kierunku Placu Wolności. W trakcie przemarszu skandowano hasła antynazistowskie oraz rozdawano ulotki stowarzyszenia Nigdy Więcej i GAN.
Wszyscy, którzy zarzucili manifestantów krytyką i brakiem konstruktywnego programu, powinni docenić to, że właśnie młodzi ludzie nie podzielają obojętności na zjawiska przemocy i głośno sygnalizują zagrożenia.
Manifestacja miała swój oddźwięk w prasie lokalnej:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090907/BYDGOSZCZ01/9...