Dodaj nową odpowiedź

jak to czytać?

Jak wytłumaczyć przedstawione w tabeli liczby?

Stany Zjednoczone zawsze dość liberalnie podchodziły do praw pracowniczych. Krótkie "Zwalniam Cię" było wystarczające. Dlatego współczynnik ujemnej korelacji nie jest większy w latach 1990-2000 niż w latach 1954-2000.

Natomiast Francja znana była z paternalistycznego traktowania pracowników. W zasadzie nie zwalniano pracowników w czasie recesji czyli współczynnik korelacji był bliski zeru. Nieco gorsza, ale tylko nieco, była sytuacja w RFN. Jednak w ostatniej dekadzie XX wieku kraje te dogoniły - a nawet przegoniły - liberalną pod tym względem politykę amerykańską. Myślę, że na wysoką wartość współczynnika korelacji miał udział na rynku pracy imigrantów z byłych kolonii francuskich we Francji i Turków w Niemczech.

Okazuje się też, że sytuacja pracowników w Wielkiej Brytanii jest gorsza niż gdzie indziej.

Obserwując "gołym" okiem wykres wzrostu produktu narodowego brutto oraz stopy bezrobocia bez trudu znajdziemy istnienie korelacji dla danych zebranych w Polsce. Taka zależność istnieje i nie ma co do tego wątpliwości. Jest to też zgodne z obserwacjami każdego z nas, "zwalniają bo jest kryzys". Inne wnioski są życzeniowymi i nie mają podstaw statystycznych.

Natomiast jestem gotów się zgodzić z twierdzeniem, że nie ma dowodów na istnienie związku przyczynowo-skutkowego. Ale to już zupełnie co innego.

Na marginiesie zaprezentowanej pracy mogę podać, że Roger szukał kiedyś korelacji pomiędzy płacą minimalną a stopą bezrobocia w polsce. Takiej korelacji statystycznej NIE MA. I tutaj różne Lewiatany wmawiają nieprawdę.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.