Dodaj nową odpowiedź

Abel Ramarope, więzień polityczny w RPA, który stał się anarchistą w więzieniu. Zmarł we wrześniu 2005

Blog
„Musimy zrozumieć, że jesteśmy ofiarami naszego strachu przed domaganiem się tego co do nas należy, w więzieniu, oraz poza jego murami. Jesteśmy zdeterminowani walczyć z wszelkimi ustrojami opartymi na tyranii. Zmiana jest koniecznością i zostanie dokonana przez tych, którzy jej potrzebują. Musimy być silni nawet wtedy gdy grozi nam więzienie. Nie możemy sobie pozwolić na to, by zostać poświęconymi przez kapitalistów. Walczyliśmy o zmiany w tym kraju, a odmawia nam się prawa korzystania z owoców naszej walki. Nasze głosy w wyborach są traktowane jako priorytet, ale nasze oswobodzenie z więzienia jako więźniów politycznych już nie jest takim priorytetem.”

Abel Ramarope, więzień polityczny w RPA, który stał się anarchistą w więzieniu. Zmarł we wrześniu 2005.Abel został uwięziony jako członek Kongresu Pan-Afrykańskiego za rolę, jaką odegrał w walce przeciwko Apartheidowi. Dzięki kontaktom z południowoafrykańskim oddziałem Anarchistycznego Czarnego Krzyża od 2004 r. zaczął się bardzo interesować anarchizmem i pochłaniał wszelkie anarchistyczne lektury, które mu wpadły w ręce. Pomimo 10 lat poniżeń i naruszania jego godności osobistej przez władze był przepełniony nadzieją na lepszą przyszłość, co jest bardzo rzadkie, tym bardziej, że został całkiem zapomniany przez jego byłą organizację i ludzi o których wolność walczył.W więzieniu zaczął organizować nielegalne kółko zainteresowań o anarchizmie. Edukował więźniów o prawdziwej naturze systemu więziennego i zamierzał ujawnić korupcję panującą w Afrykańskim Kongresie Narodowym i Komisji Amnestyjnej, która odmówiła amnestii więźniom politycznym i bojownikom o wolność ery apartheidu, którzy nie byli związani z kierownictwem partii ANC, lub nie byli związani z policją.

Abel był wyjątkowo inspirującym przykładem walki z niesprawiedliwością systemu. Nie pozwalał działaczom z ABC kupować nic dla niego ze sklepu więziennego, gdyż nie chciał w żaden sposób się przyczyniać do wzbogacenia skorumpowanych strażników więziennych.
Strażnicy więzienni poinformowali działaczy ABC, że Abel zmarł na atak astmy we wrześniu 2005.
Władze więzienne odmówiły podania dokładnych okoliczności i daty jego śmierci bez zgody Departamentu Służb Więziennych.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.