Dodaj nową odpowiedź

no nie twierdzę przecież,

no nie twierdzę przecież, że ekonomia jest nauką ścisłą (humanistyczną zresztą też nie, raczej społeczną jak prawo czy socjologia) - różni się od matematyki głównie tym, że o ile w matematyki twierdzenia są prawdziwe zawsze, o tyle prawo ekonomiczne mówi o większości przypadków. niemniej postrzegania zjawisk gospodarczych i ekonomicznych nie jest kwestią gustu, dlatego możemy na te tematy dyskutować.

a co do "uspołecznienia", zastanów się czy kierując sie zapewne dobrymi chęciami, nie oddajesz pracownikom niedźwiedziej przysługi. w końcu nie każdy zna się na zarządzaniu przedsiębiorstwem, ma smykałkę do interesów i co najważniejsze, chce ryzykować własnym majątkiem - wydaje mi się że statystycznemu pracownikami chodzi raczej o to żeby zarobić pewną konkretną kwotę a nie uzależniać zarobek od uzyskiwanych wyników firmy i w razie niepowodzenia jeszcze do niej dopłacać.

co do decentralizacji pełna zgodna, przy czym wystarczy podzielić na kilka mniejszych firm i wpuścić wszystkich chętnych na rynek - w krótkim czasie powinna się poprawić sytuacja. należałoby tez przywrócić ludziom prawo do dysponowania ściąganymi z ich pensji pieniędzmi na społeczne ubezpieczenia. oczywiście pozostaje jeszcze problem zobowiązań wobec obecnych i przyszłych emerytów, od których ludowe państwo polskie za komuny wzięło pieniądze na emerytury i przepuściło na różne inwestycje. tych pieniędzy dziś nie ma i przydałoby się stworzyć fundusz na ich potrzeby, na które można by przeznaczyć część wpływów z prywatyzacji.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.