Dodaj nową odpowiedź

Elektrownie jądrowe niosą ze sobą wielkie niebezpieczeństwo.

Głównym problemem związanym z eksploatacją elektrowni jądrowych i ochroną środowiska, jest unieszkodliwianie i składowanie odpadów promieniotwórczych. Odpady towarzyszące produkcji przemysłowej stają się zmorą ludzkości. Zawierają one wiele toksycznych (m.in. rakotwórczych) związków chemicznych i ciężkich metali. Szkodliwe substancje wymywane przez deszcze przedostają się do wód powierzchniowych i gruntowych, dewastują środowisko oraz zagrażają zdrowiu i życiu ludzi.

Bardzo ciężko jest określić dokładną liczbę ofiar katastrofy w Czarnobylu. 1991 roku Rosjanie przyznali, że liczba ofiar katastrofy wynosi ok. 10 tysięcy osób, a liczba dotkniętych jej skutkami ponad 4 miliony. Około 25000 spośród 800000 likwidatorów umarła wskutek choroby popromiennej. Oficjalny komunikat Związku Likwidatorów mówi o 100000 zgonów. Liczba ta jednak jest niedokładna, ponieważ wlicza się tutaj wszystkie ofiary, które umarły z powodu uszkodzenia układu immunologicznego.

Uważa się że przynajmniej 1800 dzieci i dojrzewającej młodzieży z najbardziej napromieniowanych terenów Białorusi zachorowało na raka tarczycy. Zakłada się, że w następnej dekadzie liczba ta może wzrosnąć o 8000. Według WHO i UNICEF-u liczba ta jest znacznie większa i wynosi 50000. Ogólna liczba chorych na raka tarczycy, zarówno dzieci jak i dorosłych może wynieść aż 100000. Rząd Ukrainy przedstawił w marcu 2002 roku dane, z których wynika, że 84 procent osób narażonych na promieniowanie uważa się za chore na jakąkolwiek przypadłość. Wśród tej liczby znajduje się milion dzieci. Kolejną odmianą raka, której zwiększoną aktywność zaobserwowano po wybuchu czwartego bloku w elektrowni atomowej w Czarnobylu, jest rak piersi. Na terenach najbardziej narażonych na promieniowanie liczba zachorowań podwoiła się. Białoruscy i Ukraińscy specjaliści przypuszczają, że wzrośnie ilość przypadków raka narządów płciowych, płuc, żołądka zarówno wśród likwidatorów jak i pozostałej części społeczeństwa, która nie brała udziału w akcji ratowniczej. Ale Czarnobyl spowodował nie tylko zwiększoną liczbę zachorowań na choroby wywołane promieniowaniem radioaktywnym. Zaobserwowano także wzrost zachorowań na infekcje, które nie zagrażają życiu (przeziębienie, grypa, itp.) Po katastrofie w Czarobylu odnotowano także zwiększoną ilość przedwczesnych porodów, poronień oraz urodzeń martwych dzieci. Liczba ta jest trzykrotnie wyższa niż przed 26 kwietnia 1986 roku. Co więcej, rozwijające się komórki pozbawione odpowiedniej ochrony, są szczególnie narażone na promieniowanie radioaktywne. Dlatego też w krótkim czasie po wybuchu wzrosła ilość urodzeń dzieci chorych, ze zdeformowanymi częściami ciała oraz dzieci nie w pełni rozwiniętych. Promieniowanie spowodowało także przyśpieszenie procesów mutacji DNA w organizmie człowieka. Badania przeprowadzone wśród naukowców dowodzą, że wśród osób uczestniczących w akcji oczyszczania po wybuchu oraz w ich rodzinach mutacja kodu genetycznego uległa 50% przyśpieszeniu w stosunku do normalnego cyklu mutacyjnego.

http://www.chernobyl.info

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.