Dodaj nową odpowiedź

Niestety

Doczytanie niestety niewiele da.

Cytat wyrwany z kontekstu historycznych rozważań Foucault służy właśnie uwiecznieniu rasizmu radykalnej lewicy. Dlatego ma w sobie tyle głębi co pierwszy lepszy gniot z sobotniej Wyborczej. W tej uwiecznionej formie komunikat jest mniej więcej taki, że radykalne idee poltyczne - jak ktoś zauważył: inne niż liberalizm - są z natury zbrodnicze i nie ważne czy na lewo czy na prawo (dla socjaldemokracji i marksizmu robi się wyjątek dokładnie o tyle, o ile mają cechy wspólne z liberalizmem). Albo że myślenie w kategoriach konfliktów klasowych prowadzi do zbrodni totalitarnych. Że koncepcja konflikt klasowego musi prowadzić do rasizmu, bo to mniej więcej jedno i to samo. wychodzi z tego typowy gazetowy banał. Niestety - żadnej innej głębi w tym nie ma i doczytanie cytatu do końca nic tu nie da.

Gdybyś chciał stawiać jakieś ogólne i nieperswazyjne tezy musiałbyś wziąć pod uwagę choćby anarchizm dwudziestowieczny.

Antysemityzm jest jak najbardziej na rzeczy jako jeden z głównych przejawów rasizmu europejskiego w XIX w. Przecież mowa o Dreyfusie.

a zatem czy chcesz powiedzieć, że wszelkie myślenie w kategoriach przyjaciel wróg prowadzi do rasizmu?

A z tym pięciolatkiem to nic nowego nie wymyśliłeś, bo to samo już ktoś poniżej wcześniej zauważył. No i skoro on jest taki ciemny, a ty taki mądry, to zastanów się może czemu go nie oświeciłeś, zanim zaczął wypisywać te pierdoły o mośkach, wyzysku i srebrze.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.