Dodaj nową odpowiedź
Wywrotka na Podgórzu edycja 2 - Kraków
Tomasso, Pon, 2006-09-04 15:36 Kraj | Ruch anarchistyczny"Wywrotka na Podgórzu”, 9 września 2006r. KRAKÓW
Zapraszamy na drugi piknik rodzinny „Wywrotka na Podgórzu”. Tematem naszych spotkań jest zwiększanie wpływu mieszkańców na swoje najbliższe sąsiedztwo, na dzielnicę oraz miasto, w którym żyją. Wielu z nas ma poczucie, że moglibyśmy poprawić coś na naszej ulicy, osiedlu czy w parku, po którym spacerujemy, ale nie mamy pomysłu, jak moglibyśmy tego dokonać i nie znamy nikogo, kto mógłby nam pomóc. Urzędnicy oddelegowani do administrowania sprawami naszej dzielnicy często nie znają potrzeb poszczególnych mieszkańców, czy grup ludzi.
Promowana przez nas już podczas zeszłorocznej „Wywrotki” demokracja uczestnicząca polega na bezpośrednim, tj. wiążącym dla władz, udziale wszystkich zainteresowanych obywateli miasta w podejmowaniu decyzji ważnych dla ich okolicy – poprzez wspólne ustalanie budżetu miejskiego. Taka odmienna od istniejącej forma demokracji nie będzie skuteczna bez rozwinięcia więzi i bezpośrednich kontaktów pomiędzy ludźmi. Współcześnie w dużych miastach ludzie często migrują, a dzielnice pełne są mieszkających obok siebie osób, które prawie się nie znają i przez to nie podejmują wspólnych, chociażby drobnych działań, które mogłyby poprawić ich sytuację.
Program:
Wywrotka na Podgórzu
9 września 2006, Park Bednarskiego
GODZ. 15.00 ROZPOCZĘCIE
15.00 - 20.30 STOISKA INFORMACYJNE systemu LETS, Banku Godzin; Barteru Wielostronnego;
Stowarzyszenia Podgorze.pl; Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU Federacji Anarchistycznej Wydawnictwa „ZIELONE BRYGADY”; Towarzystwa Interwencji Kryzysowej; Inicjatywy Uczniowskiej Polskiego Zrzeszenia Lokatorów; Akcji „Masz głos, masz wybór”
GODZ. 15.30 – 19.00
NA SCENIE – KONCERTY; wystąpią: CroDad & 100 Years www.crodad.com
CITIZEN WOMAN THERE www.cwtsite.co.nr
COMHLAN www.comhlan.art.pl
LEVITY
Wystąpienia na temat systemu LETS, Banku Godzin, Barteru Wielostronnego
Prezentacja działalności organizacji pozarządowych obecnych na pikniku
WOKÓŁ SCENY
WARSZTATY W GRUPACH
- warsztaty „Ćwiczenia wyobraźni” (lepienie z gliny; tworzenie animacji; projektowanie biżuterii; origami; żonglerka)
- malowanie płótnali „Nasze Podgórze”
- warsztaty „Nie wyrzucajmy starych zabawek na śmieci”
- warsztaty fotograficzne camera obscura
- Podgórski Twister
- Tor Kapslowy Po Podgórzu
- układanie Podgórskich Puzzli na czas
- Turniej Wysokich Rowerów, czyli Tallbikowe Wywrotki.
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „PODGÓRZANIE” fot. Sylwia Biernacka, Grażyna Makara
GODZ. 19.00 - 20.30 WOLNA TRYBUNA
Prezentacje grup warsztatowych
GODZ. 20.30-21.00 FILM O SYSTEMIE LETS
GODZ. 21.00 – 22.00 KONCERT O.Q.LARSEN
FIRE SHOW GRUPA MANDRAGORA
GODZ. 22.00 ZAKOŃCZENIE
Imprezę poprowadzi: Jakub Palacz
Organizator: Fundacja Pentada
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Fabryka, Wydawnictwo Zielone Brygady,
Federacja Anarchistyczna, Stowarzyszenie Podgorze.pl, Stowarzyszenie Burza w Mieście
Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU, Food Not Boombs, Inicjatywa Uczniowska
Tekścik z ulotki:
Wywrotka na Podgórzu”, 9 września 2006r.
Zapraszamy na drugi piknik rodzinny „Wywrotka na Podgórzu”. Tematem naszych spotkań jest zwiększanie wpływu mieszkańców na swoje najbliższe sąsiedztwo, na dzielnicę oraz miasto, w którym żyją. Wielu z nas ma poczucie, że moglibyśmy poprawić coś na naszej ulicy, osiedlu czy w parku, po którym spacerujemy, ale nie mamy pomysłu, jak moglibyśmy tego dokonać i nie znamy nikogo, kto mógłby nam pomóc. Urzędnicy oddelegowani do administrowania sprawami naszej dzielnicy często nie znają potrzeb poszczególnych mieszkańców, czy grup ludzi.
Promowana przez nas już podczas zeszłorocznej „Wywrotki” demokracja uczestnicząca polega na bezpośrednim, tj. wiążącym dla władz, udziale wszystkich zainteresowanych obywateli miasta w podejmowaniu decyzji ważnych dla ich okolicy – poprzez wspólne ustalanie budżetu miejskiego. Taka odmienna od istniejącej forma demokracji nie będzie skuteczna bez rozwinięcia więzi i bezpośrednich kontaktów pomiędzy ludźmi. Współcześnie w dużych miastach ludzie często migrują, a dzielnice pełne są mieszkających obok siebie osób, które prawie się nie znają i przez to nie podejmują wspólnych, chociażby drobnych działań, które mogłyby poprawić ich sytuację. Wreszcie różne grupy o odmiennym statusie majątkowym tworzą zamknięte społeczności żyjące obok siebie, ale zupełnie osobno.
Często mamy poczucie wyobcowania i myślimy tylko o barierach, które nas dzielą, a nie wiemy, jak wiele możemy sobie nawzajem zaoferować, jak wiele możemy zrobić razem, żeby poczuć się bardziej „u siebie” – niezależnie od tego, ile mamy pieniędzy i skąd się wywodzimy. Każdy z nas ma jakąś umiejętność lub rzecz, którą może się podzielić z innymi, tylko nie zdaje sobie sprawy, że ktoś w naszym otoczeniu może tego potrzebować i zaoferować nam coś w zamian. Czy to będzie pomoc przy remoncie, czy porada prawna, czy pożyczenie kosiarki do trawy, każdy może wymienić te gesty lub przedmioty bez konieczności płacenia za nie. Dzięki tym wymianom możemy lepiej się poznać i zacząć bardziej sobie ufać. Zaufanie do otoczenia to także większe poczucie bezpieczeństwa.
Jednak najpierw trzeba jakoś „przełamać lody”. Dlatego na tegorocznej „Wywrotce” chcemy zaprezentować Lokalny System Wymiany Handlowej, w skrócie LETS (od ang. Local Exchange Trading System), w którym każdy może wymieniać usługi i rzeczy w bezpieczny sposób i na wspólnie ustalanych zasadach, bez pieniędzy i pośredników. Forma LETS umożliwia uczestnictwo dużych grup osób i tym między innymi różni się od zwykłego barteru, tj. bezgotówkowej wymiany tylko miedzy dwoma osobami. Każdy z uczestników „Wywrotki na Podgórzu” będzie mógł poznać działanie systemu LETS, posłuchać o doświadczeniach i rozwiązaniach stosowanych przez już działające LETS-y oraz wziąć udział w tworzeniu podgórskiego systemu LETS.
Na „Wywrotce” tradycyjnie wystąpią zespoły muzyczne, zaprezentują się grupy artystyczne oraz będą prowadzone warsztaty plastyczne i edukacyjne dla dzieci. Piknik będzie również miejscem prezentacji działalności organizacji pozarządowych, grup i inicjatyw artystycznych, edukacyjnych, samopomocowych (stoiska informacyjne i porad prawnych, prezentacja działalności na scenie).