Dodaj nową odpowiedź

UE: Orwellowski Pakiet Telekomunikacyjny

Świat | Tacy są politycy

W prawdziwie orwellowskim stylu, nowy „Pakiet Telekomunikacyjny” uchwalony przez Parlament Europejski, określa przepisy umożliwiające odcinanie użytkowników od internetu “nadaniem użytkownikom niezbywalnych praw i swobód”.

Jak ujęła to europarlamentarzystka Catherine Trautmann, która była autorką propozycji nowych regulacji prawnych: „To krok o fundamentalnym znaczeniu. Po raz pierwszy zostało potwierdzone, że dostęp do internetu jest podstawowym narzędziem umożliwiającym korzystanie z praw i swobód obywatelskich. To prawdziwy postęp w dziedzinie praw obywatelskich." Komisarz UE ds. Telekomunikacji, Viviane Reding powiedziała: „Gwarancja wolności internetowej zawarta w prawodawstwie UE jest niespotykana na skalę światową. To bardzo silny sygnał, że UE traktuje tą sprawę bardzo poważnie.”

Ustawa nakłada na państwa członkowskie jedynie bardzo słabą ochronę przed samowolnym odłączaniem użytkowników od internetu. Zanim użytkownik zostanie odłączony np. za „piractwo”, musi nastąpić jedynie „bezstronne postępowanie”, które ma ustalić jego "winę". Nie będzie to nawet normalne postępowanie sądowe, a jedynie administracyjne. Poszczególne kraje – takie jak Francja – mogą we własnym zakresie wprowadzić wymóg przeprowadzenia postępowania sądowego w sprawie odłączania od internetu. We Francji, wymóg taki został wprowadzony po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał ustawę proponowaną przez prezydenta Sarkozy’ego za niezgodną z Konstytucją.

Oprócz restrykcji wobec "piratów", Pakiet Telekomunikacyjny daje prawo dostawcom usług internetowych do filtrowania treści dostarczanych użytkownikom według własnego uznania. Nie ma bowiem już wymogu udostępniania wszystkich stron w internecie. Usługodawca może stworzyć na własny użytek tzw. "pakiety" (podobne do pakietów telewizji kablowej) i dostarczać dostęp tylko do wybranych stron.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.