Dodaj nową odpowiedź

Gdańsk: Wolne domy dla wolnych ludzi!

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

W niedzielne popołudnie grupa kilkunastu anarchistów zebrała się pod konsulatem holenderskim, aby zaprotestować przeciwko delegalizacji ruchu squaterskiego w Holandii.

Na protestujących czekała jeszcze liczniejsza grupa uzbrojonych policjantów. Funkcjonariusze przystąpili od razu do rejestrowania wydarzenia swoją służbową zapewne kamerą, po czym zaczęli spisywać protestujących.

Wyglądało to oczywiście jak dosyć żenująca próba zastraszenia, ale aktywiści bez specjalnej irytacji zażądali od stróżów prawa okazania legitymacji, aby spokojnie spisać numery. Jeden z protestujących zwrócił wówczas uwagę policjantowi, aby nie mówił do niego na „Ty”, na co usłyszał: „Ze śmieciami jestem na Ty”.

Pomimo takiego zachowania zgromadzeni aktywiści trwali nadal na stanowisku, że protestują w słusznej sprawie i zostają na miejscu. Panowie z policji, którzy wyglądali raczej na bramkarzy z trójmiejskich dyskotek, zdenerwowali się tak, że nie potrafili przytoczyć nawet jakiejkolwiek podstawy prawnej, która by im dawała pretekst nagrywania na kamerę, a także obrażania i agresywnego traktowania zgromadzonych pod konsulatem ludzi.

Dalsza część demonstracji przeniosła się na ulice Długą. Protestujący nie zostali jednak pozostawieni sami sobie, gdyż nieopodal bacznie śledziły ich dwie pary oczu „tajniaków". Anarchiści rozdawali ulotki i przez megafon informowali przechodniów o trudnej sytuacji squatersów z Holandii a także i z Polski.

Pozostaje pewien niesmak z powodu tak prymitywnego zachowania policjantów, co już chyba staje się rutyną zważywszy na zachowanie policji w Warszawie 11 listopada. Szkoda podwójna, gdyż tłumienie inicjatyw obywatelskich w czasach, gdy ludzie myślą prawie wyłącznie o swoich sprawach, jest bardzo zniechęcające.

Za: Gazeta Świętojańska

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.