Dodaj nową odpowiedź

Poznań: Strajk ostrzegawczy w ZNTK

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj od 8 do 10 strajkowali pracownicy poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. To pierwszy strajk ostrzegawczy w ramach sporu zbiorowego, który załoga toczy z pracodawcą. Mogą być następne, bo sytuacja pracowników spółki jest dramatyczna. Ostatnio dostali część wypłaty za wrzesień. Pozostałej części oraz wynagrodzenia za październik i listopad nie dostali do dziś.

Do tego pracodawca zapowiedział zwolnienia grupowe, obejmujące 116 z 360 zatrudnionych w ZNTK osób. Sprzeciwiają się temu związki zawodowe. - Uważamy, że zwolnienia to nie jedyny sposób na restrukturyzację - twierdzi Lidia Dudziak, przewodnicząca Solidarności w ZNTK. - Rozumiemy, że sytuacja jest trudna, ale chcielibyśmy zobaczyć też efekty innych działań zarządu.

Związkowcy zapowiadają tymczasem następny strajk. Tym razem idzie o nieprzekazywane PZU składki ubezpieczeniowej. Pracownicy płacą je dobrowolnie z pensji, jednak pośrednikiem jest pracodawca. Dwa kolejne miesiące składki, na ogół płacone latami, nie trafiły na konto ubezpieczyciela. - Teraz upływa termin wpłaty następnych. Jeśli ich nie będzie, długoletnie polisy nam przepadną - podkreśla Dudziak. Gdyby do takiej sytuacji doszło, związkowcy w poniedziałek ponownie zastrajkują.

Kłopoty z regulowaniem zobowiązań wobec pracowników ciągną się w firmie od lat. Państwowa Inspekcja Pracy, która wiele razy kontrolowała ZNTK, zdecydowała się już w czerwcu zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uporczywego lub złośliwego łamania praw wynikających z Kodeksu Pracy.

- Decydujemy się na takie posunięcie dopiero wtedy, gdy inne działania, jakie podejmujemy, np. kara czy sprawa przed sądem grodzkim, nie dadzą efektów - twierdzi Jacek Strzyżewski, rzecznik prasowy PIP. - Tak było w tym przypadku. Nasze decyzje, które nie były realizowane.

(za: "głosem wielkopolski")

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.