Dodaj nową odpowiedź

Ze wszystkimi argumentami

Ze wszystkimi argumentami Stallmana się właściwie zgadzam, ale nie uwzględnia on pewnej bardzo istotnej rzeczy, podobnie jak wielu entuzjastów wolnego oprogramowania. Daleki jestem od krytyki samego ruchu wolnego oprogramowania i bardzo cieszy mnie, że serwis taki jak ten może w całości być oparty o takie oprogramowanie. Jednak należy pamiętać, że samo przyjęcie modelu open source nie jest jednoznaczne z odrzuceniem kapitalistycznej logiki uprzedmiotowienia pracy i przywłaszczania przez kapitalistów wartości dodanej. Najlepszym tego dowodem niech będzie otwarcie się na open source takich korporacji, jak Sun, IBM, Red Hat, Novell, a nawet Microsoft (która wypuściła np. Windows CE pod licencją umożliwiającą dostęp, modyfikację i dystrybucję modyfikacji części kodu).

Zanim napadnie na mnie fan wolnego oprogramowania, niech wolno mi będzie wypowiedzieć następujące zdanie: NIE uważam, żeby wyżej wymienione firmy zrobiły coś dobrego, za co należałaby się pochwała. Wręcz przeciwnie, działają – jak zawsze – zgodnie z logiką kapitalizmu i dostosowują się do nowych warunków, w celu maksymalizacji wartości dodanej i zmniejszenia wartości pozostającej w rękach programistów.

Rozwiązania oparte na otwartych społecznościach powodują, że łatwiej zostać programistą i taniej jest wyprodukować specjalistyczne oprogramowanie. Godzina pracy programisty staje się zatem mniej warta, choć na pewno więcej ludzi dzięki temu może znaleźć pracę. Kapitalista może dzięki temu zwiększyć wydajność procesów produkcyjnych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów tworzenia oprogramowania.

Podkreślam, że nie piszę tego po to, by podważać sens ruchu Wolnego Oprogramowania, ale tylko po to, by zwrócić uwagę, że samo wolne oprogramowanie nie wystarczy, by zmienić na lepsze ustrój gospodarczy w którym żyjemy.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.