Dodaj nową odpowiedź

Moskwa: Forum Wolnościowego Komunizmu 2010

2010-03-06 08:00
2010-03-08 23:00

W dniach od 6 do 8 marca 2010 r. w Moskwie odbędzie się forum “Wolnościowy komunizm 2010”.

Oto zaproszenie wystosowane przez organizatorów:

Dziesięć lat temu, w listopadzie 1999 r. w Seattle, ruch anty-autorytarny dał o sobie znać podczas demonstracji przeciwko szczytowi WTO. To nowe zjawisko nazwano „ruchem antyglobalistycznym”, co wniosło daleko idące pomieszanie pojęć. Powstanie w Grecji, które rozpoczęło się w grudniu 2008 r. i które cieszyło się poparciem na całym świecie pokazało, że ruch anarchistyczny i antyautorytarny (kiedyś tylko część ruchu antyglobalizacyjnego) uzyskał samoistne znaczenie i może dążyć do samodzielnego wpływania na istniejący porządek.

Pierwsza dekada XXI wieku była dekadą neo-liberalizmu. W drugiej dekadzie, strategią rządów będzie wprowadzenie stabilnego kapitalizmu państwowego wraz ze wszystkimi jego cechami: wzmocnieniem mechanizmów kontroli, eskalacją wojen o zasoby pod pretekstem „wojny z terrorem”, itd. Ci lewicowcy, którzy zintegrowali się z systemem będą cieszyć się z rosnącej roli państwa, nawet jeśli nie przyniesie to korzyści w postaci świadczeń społecznych. Jednak dla nas, wolnościowych komunistów, nie jest to powód do radości. Wiedzieliśmy już wcześniej, że gdy kapitał wpadnie w tarapaty, wezwie państwo na ratunek. Choć bezpośrednią konsekwencją kryzysu jest zwiększony poziom represji, widzimy też przed nami większe możliwości.

Dziesięć lat temu było nas niewielu. Dziś w Rosji nasza liczba jest porównywalna z liczbą jakiejkolwiek innej grupy opozycyjnej poza systemem parlamentarnym. Na Białorusi i Ukrainie sytuacja jest podobna. Nie tylko wzrosła niezależność ruchu anty-autorytarnego, ale zacierają się istniejące dotąd różnice pomiędzy anarchizmem, a anty-autorytarnym marksizmem. Powstaje coraz więcej grup politycznych i stron internetowych, gdzie anarchistyczne i teksty w anty-autorytarnej tradycji marksistowskiej występują obok siebie. Choć nadal są widoczne różnice punktów widzenia, uważamy, że obecnie można mówić o jednym ruchu, który nazywamy wolnościowo komunistycznym.

Nie twierdzimy, że wymyśliliśmy nową teorię – takie przekonanie było rozpowszechnionym błędem teoretyków tzw. „ruchu antyglobalistycznego”. Im bardziej teoretycy antyglobalizmu twierdzili, że wymyślili coś nowego, tym bardziej brnęli w banał i nonsens. Podstawa krytyki kapitalizmu jest tak stara, jak sam kapitalizm. Jednak od czasu do czasu powinniśmy spotkać się, by przedyskutować o podejściu naszego ruchu do globalnego kapitalizmu, ocenić sukcesy i porażki naszej walki i zaplanować nowe działania.

Z tego powodu, zapraszamy na Wolnościowo-komunistyczne Forum 2010 w Moskwie.

Oto główne tematy, które zostaną poruszone na konferencji:

* Powstania w XXI wieku. Końcowa ocena ruchu alter-globalistycznego. Aktywizm medialny i inne dziedzictwa „ruchu antyglobalizacyjnego”. Analiza rosyjskich doświadczeń koordynacji protestów pięć lat po zamieszkach przeciwko urynkowieniu bezpłatnych świadczeń socjalnych w Rosji.

* Nowoczesne alternatywy wobec kapitalizmu. Kierunek działania i historia wolnościowego komunizmu. Ocena pierwszego półtorarocznego okresu trwania globalnego kryzysu. Nadchodzący kryzys ekologiczny i wolnościowe alternatywy. Doświadczenia walki ze zmianami klimatu i doświadczenia ekologicznych obozów protestacyjnych.

* Migracja i praca w XXI wieku. Walka o prawa imigrantów. Walka z nową i starą prawicą, przeciwko rasizmowi i faszyzmowi. Praca w XXI wieku – wyzysk i represja.

* Wspólne przestrzenie w dzisiejszych czasach. Walka o zachowanie przestrzeni społecznych (centrów społecznych, komunalnych ogródków miejskich, walka przeciwko rozbudowie miast na terenie byłego ZSRR).

* Doświadczenia z różnych krajów: rola państwa w nowym porządku światowym. Doświadczenia z protestów antywojennych i antymilitarystyczych. Walka z represją państwową. Prywatyzacja edukacji i alternatywy wobec tego procesu.

* Rola anty-autorytarnej kultury i stylu życia (pozytywne i negatywne aspekty)

* Pokaz sztuk walki oraz koncert.

Warunki uczestnictwa:

Koszt udziału to 9,5 euro za całe forum, lub 3,5 euro za dzień (z wyjątkiem koncertu). Opłata pokrywa koszt posiłku 6, 7 i 8 marca. Akomodacja będzie zapewniona w mieszkaniach aktywistów, pod warunkiem zgłoszenia udziału przed 10 lutego 2010 r. Koszty podróży zostaną częściowo zwrócone dla uczestników z terenu byłego ZSRR. Pierwszeństwo będą mieli ci, którzy przyczynią się do organizacji Forum.

Jeśli chcesz zorganizować wykład, dyskusję lub warsztat, prześlij nam informację przed 1 lutego 2010 r. wraz z krótkim artykułem. Zgłoszenie zostanie przesłane do innych uczestników, by mogli przygotować się do dyskusji, a po forum zostanie opublikowane wraz z komentarzami z konferencji. Jeśli planujesz zrobienie wykładu, jeśli to możliwe wyślij nam cały wykład w formie pisemnej.

Jeśli chcesz przyjechać jako uczestnik, zarejestruj się do 10 lutego 2010 r. Zarejestrowanie się oznacza zobowiązanie do zapłacenia za udział i umożliwi nam zaplanowanie budżetu. W przypadku osób z poważnymi problemami finansowymi, opłata może zostać anulowana (ale pierwszeństwo będą miały osoby z byłego ZSRR).

Organizacja Forum będzie się opierać na doświadczeniach z poprzednich wydarzeń w Rosji (Wolnościowe Forum w Moskwie w 2006 r., Festiwale Czarny Piotrogród od 2004 r., oraz coroczny Festiwal Dezertera od 2005 r.). Organizatorzy stawiają na większą otwartość, samofinansowanie, podniesienie poziomu debaty przez położenie akcentu na dyskusje, a nie na towarzyszące koncerty, nakierowanie na praktyczne wyniki, oraz zawieszenie konfliktów pomiędzy grupami na czas konferencji.

Forum zostało zainicjowane przez Akcję Autonomiczną, ale grupa przygotowująca Forum nie jest związana z żadnym kolektywem.

Formularz rejestracyjny (do wysłania na adres libcom2010@gmail.com)

* Imię (lub ksywa), miasto, kraj
* W których dniach będziesz obecny/a (od 6 do 8 marca)
* Czy chcesz zorganizować dyskusję, wykład i inne wydarzenie? Jeśli tak, wyślij temat, preferowaną datę i godzinę, ile czasu będzie potrzebne i czy wymagany jest dodatkowy sprzęt.
* Czy potrzebujesz miejsca do spania? Jeśli tak, to na które dni?
* Czy potrzebujesz częściowego zwrotu kosztów podróży? (Tylko dla mieszkańców byłego ZSRR)
* Czy wnosisz o uchylenie opłaty za uczestnictwo (jeśli tak, na jakiej podstawie?)

Dodatkowe informacje: libcom2010@gmail.com

Niech druga dekada XXI wieku będzie dekadą wolnościowego komunizmu!

Źródło: http://avtonom.org/en/node/6327

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.