Dodaj nową odpowiedź

Kilka słów wyjaśnienia

Wikipedia ma prezentować neutralny punkt widzenia, czyli prezentować różne stanowiska bez ich oceniania. Oczywiście można się sprzeczać na ile jest to przestrzegane, a nawet - na ile jest to możliwe. Niemniej jednak takie założenia to dobra podstawa i jeśli przestrzega się zasad można stworzyć naprawdę wartościowe hasła, nawet na tematy kontrowersyjne.

Oczywiście nie przeliczyłeś ile jest osób o danych poglądach, bo tego nie da się zrobić. Znacznie łatwiej wystawiać etykietki. I tak dla jednych Wikipedia to dzieło szatana i lewactwa, wg innych jest zdominowana przez UPR. Problem w tym, że obie strony mogą mieć rację, w odniesieniu do konkretnych haseł. Tylko że nikt nikomu nie broni poprawić jakiegoś hasła. Oczywiście początki na Wikipedii są trudne, bo projekt trochę się rozrósł, pojawiły się różne zalecenia, zasady, ale przy odrobinie cierpliwości, można doprowadzić hasła do neutralności, czyli stanu, w którym czytelnik sam ocenia, czy coś jest fajne czy też nie.

W miarę wolnego czasu uzupełniam hasła dot. korporacji sekcjami zawierającymi ich krytykę (łamanie praw pracowniczych, praca dzieci, dewastacja środowiska, itd.). Oczywiście jeśli napisałbym, że "Nike to banda wyzyskiwaczy", taki wpis długo by się nie ostał. Jednak wystarczy suchym językiem napisać o przypadkach wyzysku pracowników, podać źródła tych informacji, których przecież nie brakuje (w Internecie, ale też w publikacjach książkowych) i wtedy wszystko jest ok. Moim zdaniem warto, gdyż codziennie nawet kilkaset osób wchodzi na stronę z artykułem o tej firmie i może zrozumie, że społeczna odpowiedzialność biznesu to bzdura.

Część osób, nawet tych z wieloma edycjami, zraża się niekiedy do Wikipedii i odchodzi z projektu. Właśnie wtedy zaciera ręce przeciwnik - osoby, które uprzykrzały życie danej osobie. Jeśli zatem się chce, żeby Wikipedia nie była zdominowana przez prawicę, trzeba po prostu się włączyć. Oczywiście można sprawę zignorować, ale jednak sporo ludzi czyta Wikipedię...

Wikipedia nie powinna niczego propagować. Za to informować o czymś jak najbardziej powinien. Portal odwiedziło w cztery dni prawie 500 osób. Ktoś wejdzie z ciekawości, zobaczy, że anarchizm nie ma wiele wspólnego z rozpowszechnionym na jego temat stereotypem; zobaczy Tołstoja, Abramowskiego, itd. Portal powstał, żeby w atrakcyjny sposób przedstawić tematykę anarchistyczną, ale też by zmobilizować większą grupę do pisania na ten temat.

Jeśli ktoś będzie mimo wszystko zainteresowany współpracą, chętnię pomogę stawiać pierwsze kroki.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.