Dodaj nową odpowiedź

Antyfaszyzm w Polsce

Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

W Polsce od lat 80 toczy się dyskusja czy anarchizm jest lewicowy.To co oczywistym jest w reszcie anarchistycznego ruchu w Polsce jest zwalczana przez zwolenników sloganu "ani lewica ani prawica".Nie będę się tu zajmował historią anarchizmu i jej lewicowością co można wykazać na podstawie działań anarchistów na świecie i w Polsce.
Zajmę się historią antyfaszyzmu w Polsce i jej lewicowych korzeni.
Nie zajmę się historią antyfaszyzmu w Niemczech,Włoszech,Francji,Grecji i innych państw ponieważ tam lewicowość antyfaszyzmu jest niekwestionowana,dziś tamtejsi antyfaszyści czerpią swoją ideowość właśnie ze świadomości lewicowych korzeni.
W Polsce zwłaszcza tzw. antifa konsekwentnie kwestionuje lewicowośc antyfaszyzmu,skupia się raczej na powierzchownej subkulturowości i swoistym kibolstwie.

Oto więc krótki zarys antyfaszyzmu w Polsce od roku 1922-1939.

Sytuacja w Polsce tego okresu była skomplikowana,władze nacjonalistyczno-chadeckie tłumiły wystąpienia robotnicze.Śmierć prezydenta Narutowicza uaktywniła najbardziej skrajne środowiska endecji.Powstają tajne grupy paramilitarne takie jak Związek Faszystów,Pogotowie Patriotów Polskich,Rycerze Orła Białego.
W takiej atmosferze odradzają się grupy samoobrony Polskiej Partii Socjalistycznej znane jako Milicja , grupy te ściśle współpracują z podobnymi organizacjami socjalistów z organizacji Żydowskich,niemieckich,białoruskich min. żydowskiego Bundu.
Osoby represjonowane za swoją działalność antykapitalistyczną i antysystemową uzyskuja pomoc trzech organizacji socjalistycznej Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela,komunistycznej Czerwonej Pomocy oraz Anarchistycznego Czarnego Krzyża.
Celem grup samoobrony jest min.ochrona demonstracji np. 1 Maja,wieców,zebrań przed bojówkami nacjonalistów.

W drugiej połowie lat 30 środowiska lewicowe zaczęły działać częściowo na płaszczyźnie jednolitofrontowej.Na arenie międzynarodowej polscy antyfaszyści znaleźli się w szeregach Brygad Miedzynarodowych , Dąbrowszczacy podjęli tam walke z puczem faszystowskim oraz wsparciem hiszpańskich faszystów przez reżim Królestwa Włoch oraz III Rzeszy i Portugali.W jej szeregach znaleźli się członkowie paramilitarnego Wydziału Wojskowego KPP,jak również jednolitofrontowcy z PPS.

Na arenie krajowej sytuacja również się zaostrzała reżim neosanacyjny stworzył organizacje o nazwie Obóz Zjednoczenia Narodowego który zaczął głosić hasła antysemickie.Studenci związani z neosanacją zaczęli organizować demonstracje antysemickie.Jednocześnie zaczęły się prześladowania studentów żydowskich.Ostrzejsze środki podjęły środowiska nacjonalistyczne wywodzące się z endecji min. ONR czy jej mutacje ONR-ABC,RNR-Falanga która to powołała grupe paramilitarną o nazwie Narodowa Organizacja Bojowa "Życie i Śmierć dla Narodu" która odpowiadała za ataki na studentów i wykładowców żydowskich oraz lewicowych,zamachy na synagogo oraz lokale PPS i Bundu,ataki na pochody.NOB za zgodą działaczy OZN szkoliła się w obiektach tajnej policji.Na terenach małych miast i wsi dochodziło do pogromów ludności żydowskiej.

W takiej sytuacji najbardziej radykalni członkowie Czerwonego Harcerstwa,OM TUR,stworzyli kilka grup samoobrony min.Pionier,Czerwona Akcja które połączyły się z podobną grupą stworzoną przez St.Dubois(grupa ta kilka krotnie zmieniała nazwy min.Czerwony Antyfaszysta,Pionier,Wolność).Organizacje te ostatecznie przyjęły nazwe Pogotowie,które następnie kilka razy zmieniały,aby ostatecznie przyjąc dla organizacji nazwę Akcja Socjalistyczna.W jej szeregi trafili członkowie Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej,TUR,OM TUR,CZH OM TUR,Lewicy Akademickiej,Klasowych Związków Zawodowych,Lewicy Związkowej.

Akcja Socjalistyczna rozpoczęła aktywną walke z RNR-Falanga,ONR-ABC,NOB oraz neosanacyjnymi antysemitami.
W 1939 staneli w szeregach Czerwonych Kosynierów oraz Robotniczych Batalionów Obrony Warszawy do walki z faszystami niemieckimi.

Za Waszą i Naszą Wolność!!

Marat z Czerwona Antifa/LA

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.