Dodaj nową odpowiedź

Hmm, dobra, tymi Atenami

Hmm, dobra, tymi Atenami trochę mnie zagiąłeś-sam często powołuję się na typo społeczeństwa jaki wykształcił się w antycznej Grecji-nie chodzi nawet o samą demokrację, ale ogólnie o wielkie poczucie wspólnoty, stojące w pewnym kontraście do postawy rzymskiej i tamtejszego modelu społeczeństwa. Tyle, że zawsze dodaję do tego listę wad jakie w tym wypadku występowały. Tego mi po prostu zabrakło w przypadku Kozaków(co więcej, te wady wręcz przekreślano, co mnie wkurwiło zwyczajnie;)) i dlatego też sam podszedłem do tego zbyt radykalnie i w sumie mogę spojrzeć na to trochę inaczej.
Jasne, masz rację, żeby patrzeć na wszystko w kontekście epoki, tyle, że nawet jesli pewne wady będziemy minimalizować to jednak musimy o nich pamiętać. A tego w tym wypadku brakowało.
"pomyśl, że europejskim standardem byla wtedy monarchia absolutna"
Nie przez cały czas. W XVIII wieku tak, ale wcześniej-niekoniecznie. Na pewno absolutyzmu nie było w Anglii. W Szwecji podobnie, do wojny trzydziestoletniej niemała była też samodzielność stanów czeskich i śląskich w monarchii Habsburgów.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.