Dodaj nową odpowiedź

Ernst & Young zadba o twoją edukację

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Kilka dni temu ukazał się raport polskiej sekcji międzynarodowego koncernu Ernst & Young na temat stanu polskiej edukacji. Dokument ("Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku") powstał na zlecenie Ministerstwa Nauki, które zapłaciło za niego 1,7 mln zł. Jego celem jest wskazanie w jakim kierunku powinny iść zmiany w polskich placówkach edukacyjnych po szkole średniej.

Raport stwierdza, że na razie należy wstrzymać się z wprowadzeniem powszechnego czesnego, gdyż ta inicjatywa nie ma poparcia społecznego. Kluczową kwestią będzie za to dostosowanie szkolnictwa wyższego do wymogów procesu bolońskiego i rynku pracy. Wśród kluczowych kwestii znalazło się też m.in.: zniesienie stypendiów za wyniki w nauce na rzecz stypendiów socjalnych, usamodzielnienie naukowców i zapewnienie im wsparcia biznesu i wydłużenie studiów wieczorowych. Dokument proponuje również odstąpienie od obecnego systemu dotacji dla szkół i przyznawanie najwięcej najlepszym - do konkursów będą mogły przystępować też uczelnie niepubliczne. Ponadto studenci mają podpisywać z uczelnią umowę o edukację i "walczyć o swoje prawa", gdy jej założenia nie zostaną zrealizowane.

Minister nauki, Barbara Kudrycka orzekła, że powyższy raport wraz ze strategią rektorów (w której proponują wprowadzenie powszechnych opłat za studiowanie) "będą punktem wyjścia do dyskusji nad reformami". Raport jest dostępny na stronie http://www.uczelnie2020.pl/

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.