Dodaj nową odpowiedź

Grecja: Rozbita demonstracja neofaszystów w Larissie

Świat | Antyfaszyzm | Rasizm/Nacjonalizm

Jak informuje serwis www.libcom.org niedzielna demonstracja neofaszystów z Patriotycznego Klubu Tesalii w greckim mieście Larissa została rozbita przez miejscowych antyfaszystów. W wyniku starć, jakie się wywiązały 4 antyfaszystów zostało aresztowanych. Studenci miejscowego Uniwersytetu Medycznego podjęli okupację uczelni domagając się uwolnienia zatrzymanych.

Neofaszyści próbowali zgromadzić się w niedzielne południe, by demonstrować przeciwko planowanej ustawie, legalizującej status przebywających w Grecji imigrantów. Jak wynika z komunikatu, wydanego przez studentów okupujących Uniwersytet Medyczny, planowane miejsce zbiórki faszystowskiego marszu, plac Visarionos, zostało jednak wcześniej zajęty przez antyfaszystowską kontrdemonstrację, której uczestnicy zaatakowali i rozproszyli przybyłych rasistów. Zniszczony został należący do nich van, którym poprzedniej nocy patrolowali ulice miasta polując na imigrantów.

Gdy neofaszyści zarządzili odwrót, uczestnicy kontry zostali zaatakowani przez oddziały szturmowe policji, które próbowały zepchnąć ich na główny plac miasta i otoczyć. Podczas starć zatrzymano 4 osoby. Demostranci wycofali się na teren Uniwersytetu Medycznego, który znalazł się pod okupacją. Pomimo nalegań policji, rektor uczelni odmówił wydania zgody na uchylenie azylu akademickiego, co zapobiegło wkroczeniu policji na teren Uniwersytetu.

Tego samego dnia w Atenach policja zatrzymała dwu członków neonazistowskiego ugrupowania Złoty Świt. Przy zatrzymanych znaleziono dużą ilość partyjnej propagandy i pistolet Zastava kalibru 9 milimetrów. Policja dokonała przeszukań w domach obu zatrzymanych i lokalach Złotego Świtu, jednak jak podała w swym komunikacie, nie odnalazła tam innej broni. Obaj zatrzymani neonaziści pozostają w areszcie.

Źródło: http://czsz.bzzz.net/czarny

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.