Dodaj nową odpowiedź

Islandia: Represje za wtargnięcie do gmachu parlamentu

Świat | Represje

Jak informuje serwis www.libcom.org, w Rejkiawiku rusza dziś proces 9 uczestników rewolty w grudniu 2008 roku, zatrzymanych podczas konfrontacji z siłami porządkowymi w gmachu parlamentu. Wśród oskarżonych jest kilku anarchistów, wszyskim oskarżonym grożą surowe wyroki, za jedno z przestępstw o jakie są oskarżeni islandzki kodeks karny przewiduje nawet karę dożywocia (choć w praktyce orzekane wyroki zaczynają się od roku więzienia – Cz.Sz.)

Cała dziewiątka była w grupie około 30 osób, które 8 grudnia 2008 roku weszły do gmachów islandzkiego parlamentu z zamiarem przysłuchiwania się obradom z galerii dla widzów. Mimo że w islandzkim parlamencie jest specjalna galeria dla widzów, a zgodnie z prawem każdy obywatel kraju ma prawo do wejścia na nią podczas obrad parlamentu, uczestnicy zajścia zostali zatrzymani już przy wejściu przez strażników budynku. Mimo to większości z nich udało się przedostać na schody, gdzie z kolei zablokowali ich kolejni strażnicy i wezwana na miejsce policja. Ostatecznie jedynie dwóm uczestnikom protestu udało się wyrwać z okrążenia i wejść na balkon, skąd wykrzykiwali hasła pod adresem członków parlamentu. Ostatecznie po kolejnych przepychankach policja w brutalny sposób usunęła z budynku wszystkich protestujących spisując przedtem ich personalia i zatrzymując z niejasnych powodów kilka osób. Przed budynkiem funcjonariusze dokonali kilku aresztowań wśród osób wspierających „balkonowy” protest.

Ogólem w wyniku trwającego od stycznia 2009 śledztwa policja i prokuratura postawiły zarzuty 9 uczestnikom protestu w parlamencie. Postawiono im ogólem 4 zarzuty, z których część jest zupełnie absurdalna. Całą 9 oskarża się o: atak na siedzibę parlamentu, stanowiący zagrożenie dla jego bezpieczeństwa, atak z użyciem przemocy lub groźby jej użycia na funcjonariusza na służbie, niedopuszczenie do legalnego zgromadzenia i włamanie.

Pierwsze z wymienionych przestępstw zagrożone jest karą od roku więzienia aż do dożywocia, stosowny paragraf kodeksu karnego został przez prokuraturę użyty poraz pierwszy od 1949 roku. Za pozostałe grożą krótsze wyroki lub kary grzywny.

Źródło: http://czsz.bzzz.net/czarny

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.