Dodaj nową odpowiedź

Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

We wtorek rano w Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja na której przedstawiono liste rekomendowanych do powstania elektrowni atomowej miejscowości. Na pierwszym miejscu spośród 27 pozycji pojawil się Żarnowiec - w którym już raz rozpoczeto budowe elektrowni w latach 82-90. Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę kryteria dotyczące:warunków demograficznych i odległości do dużego miasta (im bliżej do dużego miasta tym wiecej punktów (!)) warunków sejsmologicznych, geologicznych, meteorologicznych, występującą w okolicy flore i faune... a takze konsultację publiczną (oznacza to, ze miejscowośc mogła dostać 3pkt w tej kategorii, jeśli miejsce było zaproponowane przez marszałka województwa, lub 0 pkt, jeśli tak nie było. Dodatkowo Żarnowiec i Warta - Klempicz otrzymały 2pkt ze wzgledu na to, iż rozważano już budowę elektrowni tam w latach 80 i jak powiedział Prezes zarządu Energoprojekt-Warszawa Andrzej Patrycy:" Żarnowiec oraz Warta-Klempicz otrzymały w rankingu 2 dodatkowe punkty, gdyż ich mieszkańcy znają już tę problematykę" - nie wziął pod uwagę chyba tego, że w referendum przeprowadzonym w roku 90 w woj. Gdańskim 86,1% oddanych głosów było przeciw budowie tej elektrowni).

Kolejne trzy miejscowości brane pod uwagę, to Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto. Najlbliższy nam ( ze wzgledów geograficznych) Bełchatów ulokował się wysoko, bo już na 5 miejscu - dodatkowo w ekspertyzie widnieje notatka, ze ta lokalizacja będzie możliwa po rozbiórce najstarszych z już istniejących bloków elektrowni.

Teraz prowadzone będą dalsze, szczegółowe badania nad lokalizacjami.

Ostateczną decyzję podejmie inwestor czyli Polska Grupa Energetyczna SA. - zapewne głównym kryterium ostatecznie będzie koszt budowy elektrowni. A ten jest niemały, planowany jest koszt ok. 10 mld PLN. nie jest to jednak cały koszt ( a tak często informują media) - polska nie ma doświadczonej, wykwalifikowanej kadry, kolejne nie małe sumy należałoby wydać na szkolenia i pracowników z zachodu. Dodatkowo, nie mamy własnego źródła paliwa, co wiąże się z tym, że musiałoby byc importowane.

Inwestycja ta jest zupełnie bez sensu. Pomijając kwestie zagrożenia dla środowiska (możliwe wycieki, awarie które zdarzają się na świecie niemal codzień, zużyte paliwo należy gdzieś składować - gdzie będzie rozkładać się przez setki tysięcy lat) budowa elektrowni będzie trwała kilkanaście lat.

w tym czasie, wykorzystując mniejsze fundusze, Polska powinna zainwestować w modernizację istniejących już sieci ciepłowniczych ( na dzień dzisiejszy elektrownie dostarczają o 1/4 mniej energii niz w UE przy tych samych ilościach spalanego wegla), rury w 80% nie są preizolowane, przez co część energii zużywa się na ogrzewanie wszystkiego po drodze do naszego mieszkania czyli np. chodników, a domy nie są wystarczająco izolowane, przez co zużywamy od 4 do 10 razy więcej energii niż moglibyśmy) Alternatywą jest też inwestycja w energię odnawialną, korzystanie z energii solarnej, wiatrowej, geotermalnej... (te rozwiązana w dużym stopniu przyczyniłyby się też do powstania licznych miejsc pracy)

Zaznaczyć należy, że poza Francją i Finlandią większość państw wycofuje się już z niopłacalnej niebezpiecznej i przestarzałej energetyki atomowej szukając w to miejsce rozwiązań takich jak własnie odnawialne źródła energii.

Budowa EJ w Żarnowcu została przerwana w roku 90 z powodu braku funduszy, oraz rosnących fali protestów. Wiekszość z bardzo drogich urządzeń została zezłomowana, odsprzedana za bardzo małe kwoty (jeden z reaktorów działa do dziś w Finlandii, drugi trafił na Węgry) lub została skradziona. Główny budynek siłowni został zalany na skutek zdemontowania pomp, a po trzęsieniu ziemi w Kaliningradzie w roku 2004 jest wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa sejsmologicznego na terenie północnej Polski, zresztą trzęsienia ziemi występowały, występują i będą występować na tym terenie ze względu na podnoszenie się Skandynawii po zstąpieniu lądolodu. (pierwsze odnotowane trzęsienie na tym terenie miało miejsce w 1409 roku i powtarza się nieregularnie co kilkadziesiąt, lub kilka lat - ostatnie 2004 rok)

Źródło: http://czsz.bzzz.net/czarny/polska-elektrownia-jadrowa-w-zarnowcu

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.