Dodaj nową odpowiedź

Kolejni pracownicy zwolnieni za próbę założenia związku

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Firma Impel-Tom z siedzibą w Zielonej Górze pozbawiła pracy kolejnych trzech działaczy Inicjatywy Pracowniczej za to, że przed sądem pracy otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego.

Na początku 2006 roku pracownicy oddziału kostrzyńskiego firmy Impel Tom (zatrudniającej na terenie województwa lubuskiego ok. 700 pracowników) rozpoczęli walkę o lepsze płace. Kiedy w lutym, pomimo wcześniejszych obietnic, w dalszym ciągu nie otrzymali wyższego wynagrodzenia, postanowili założyć własny związek zawodowy, pierwszy na terenie Impel-Tomu.

Do związku wstąpiło 12 osób, spośród około czterdziestu pracujących w Kostrzynie, a zbieranie dalszych deklaracji było w toku. W dniu 7 marca związkowcy chcieli odbyć na terenie zakładu zebranie założycielskie Inicjatywy Pracowniczej. Kierownictwo firmy postanowiło temu zapobiec. Część osób nie wpuszczono na zakład, a dwóm inicjatorom związku wręczono wypowiedzenia, w tym Jackowi Rosołowskiemu.

Rosołowski przed sądem pracy oskarżył Impel-Tom o dyskryminację z uwagi na przynależność związkową i nielegalne praktyki zwalczające Inicjatywę Pracowniczą. Po trwającym kilka miesięcy procesie, 31 października sąd w Zielonej Górze wydał wyrok przyznający rację Jackowi Rosołowskiemi i zasądził na jego korzyść odszkodowanie. Po tym wyroku, 2 listopada zwolnienie z pracy otrzymali trzej członkowie Inicjatywy Pracowniczej: Czesław Toczek, Piotr Duplaga i Robert Szkwarek, którzy zeznawali przed sądem pracy i otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego. Impel-Tom rozwiązał też umowy o pracę z pozostałymi pracownikami kostrzyńskiego oddziału Impel-Tom (za wyjątkiem ochrony) proponując im nowe warunki pracy w spółce Acromar (należącej do Impel-Tomu). Nowej pracy nie zaproponowano trzem wyżej wspomnianym członkom IP.

Tym sposobem kierownictwo Impel-Tomu, które jest jednocześnie kierownictwem Acromaru, skutecznie pozbyło się aktywnych działaczy związkowych, stosując tę formę lokautu jako karę za próbę założenia związku zawodowego.

Firma Impel-Tom jest częścią holdingu Impel SA. Grupa Impel to największa w Polsce firma specjalizujących się w outsourcingu dla przedsiębiorstw (m.in. usługi ochroniarskie, sprzątanie, catering). W 2005 roku grupa zatrudniała razem ponad 17 tys. pracowników w tym w dużej części osoby niepełnosprawne (grupa korzystała z dotacji państwa na rzecz zakładów pracy chronionej). W 2005 roku jej obroty wynosiły blisko 627 mln. złotych, a zysk blisko 21 mln. złotych. Firma jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2002 roku Impel "wsławił" się brutalną pacyfikacją protestujących robotników ożarowskiej Fabryki Kabli, wykonaną na zlecenie Bogusława Cupiała właściciela Tele-Foniki. Inicjatywa Pracownicza zapowiada rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii przeciwko Impelowi.

Źródło: http://www.ozzip.pl

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.