Dodaj nową odpowiedź

Naprawdę bardzo dobry

Naprawdę bardzo dobry artykuł ! Xavier - kawał dobrej roboty !

Jedynie co to sądzę, że wypadałoby rozwinąć nieco tezę dotyczącą tego fragmentu: "Także branża internetowa oraz informatyczna – wielka nadzieja obrońców kapitalizmu - zaledwie w niewielkim stopniu ulżyła tracącym pracę w kurczącej się produkcji przemysłowej krajów Zachodu."

Jest to bardzo ważne o czym piszesz a o czym nie wiele osób wspomina. Kapitalizm już co najmniej dwukrotnie ratował się dzięki rewolucjom przemysłowym/technologicznym. Przykładowo kapitalizm wyszedł z ogromnego - strukturalnego - kryzysu lat 1873 - 1896 dzięki rewolucji technologicznej - pojawieniu się elektryczności, silnika diesla, telefonu, etc. Podobnie współcześnie zwolennicy kapitalizmu liczą na to, że "rewolucja informatyczna" dokona cudu i uratuje kapitalizm przed zjedzeniem samego siebie (w wyniku sprzeczności) i rozerwania go na strzępy przez ludzkość.

A wbrew pozorom i powstawaniu wielkich korporacji informatycznych (Microsoft, Google, Apple, Novell, etc) paradoksalnie to rozwój internetu podważa i zagraża prawu własności :) a także prowadzi do rozkładu tradycyjnych i hierarchicznych modeli pracy. Oczywiście kapitalistyczne organizacje także mogą w jakimś stopniu opierać się na rozwiązaniach sieciowych - nigdy nie będą jednak w pełni niehierarchiczne i sieciowe - albowiem podważałoby to możliwość akumulacji kapitału, pogoni za zyskiem i dążenia do zwiększa wartości dodatkowej z pracy robotników. To też akcjonariusze, właściciele, prezesi, managerowie zawsze dążą do jak największej centralizacji organizacji by zachować nad nią kontrolę i móc jak najszerzej wyzyskiwać pracowników "umysłowych", niczym w XIX wieku.

Sądzę, że warto także dodać, że obecny kryzys nie ma charakteru przejściowego. Jest to ogromny kryzys będący efektem sprzeczności w tym systemie. Przykładowo spokojnie możemy mówić, że nie możliwa jest stała i ciągła akumulacja kapitału chociażby w tym fakcie, że kończy się powoli dyktat kapitału nad pracą.

Zobaczmy jeszcze jedno. Spójrzmy na to jak kapitalizm marnotrawi swój (i nie tylko) potencjał i stanowi to jednocześnie o największym absurdzie tego systemu. Obecny rozwój technologiczny, poziom produkcji, etc. pozwala na zaspokojenie potrzeb każdego człowieka na planecie. Jednak pogoń za akumulacją kapitału, sprawiła, że mamy niespotykaną dotychczas nierówność w dostępie do dóbr, środków produkcji i największą skalę ubóstwa i biedy w dziejach.

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.