Dodaj nową odpowiedź

Berlin: demonstracja upamiętniająca Dietera Eicha w 10. rocznicę jego śmierci

2010-05-23 12:00
2010-05-23 23:00

Nikt nie jest zapominany!
Maj 2010 – akcje upamietniające śmierć Dietera Eicha w dziesiątą rocznicę jego zabójstwa w Berlinie.

Twarze i imiona zamiast białych plam

Według oficjamnych danych od momentu zjednoczenia Berlina 12 osób zmarło w wyniku neonazistowskich ataków. Wspomnienie o zamordowanych przez neonazistów blednie z czasem i jednocześnie zanika pamięć o tych wydarzeniach. W związku z tym naszym zadaniem jest przypominieć imiona i twarze tych ludzi, aby oni, ich mordercy i wymiar ideologii narodowosocjalistycznej nie został zapominany. W tym celu organizowane są w Berlinie od początku lat 90'tych demonstracje ku pamięci Silvio Meiera, jak również te od 2005 w Dortmundzie upamiętniające Thomasa Schulza. Rodzaj akcji upamietniających jest dla nas sprawą drugorzędną, najważniejsze, żeby się odbywały.

Od 3 lat organizowane są w Berlinie akcje ku pamięci Dietera Eicha. Na 25. maja 2010 przypada dziesiąta rocznica jego smierci. Z tej okazji chcemy naświetlić okoliczności i tło społeczne tego wydarzenia.

Eich żył z zasiłku i mieszkał w bloku z wielkiej płyty na jednym z osiedli na północno-wschodnich przedmieściach Berlina w dzielnicy Buch. W nocy z 24. na 25 mają grupa pijanych neonazistów, którzy mieszkali w tym samym bloku, postanowiła 'oklepać tego aspołecznego typa'. Wtargnęli do mieszkania Dietera Eicha, brutalnie go pobili, po czym uciekli. Za jakiś czas wrócili i zadali mu kilka śmiertelnych ciosów nożem. Zabili go, żeby nie mógł złożyć doniesienia na policji. Dieter Eich zmarł w swoim mieszkaniu w wyniku wykrwawienia.

Tło ideologiczne

Dieter Eich zginął poniewż w oczch jego zabójców był 'pasożytem społecznym'. Motywem tym mordercy Eicha nawiązuja do tradycji masowych zabójstw żebraków, bezrobotnych i tułaczy w czasch narodowego socjalizmu. W kwietniu i czerwcu 1938 roku, podczas kampanii "Arbeitsscheu Reich", ponad 10.000 ludzi zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych jako 'jednostki aspołeczne', które nie chcialy pracować. Ciągłośc pomiędzy tamtymi czasami, a dniem dzisiejszym, jest oczywista. Hasło „Kto nie pracuje, jest bezwartościowy” jest używane przez prawie wszystkie wladze dzisiejszego społeczenstwa. Pod tym względem mordercy dietera Eicha nie różnia się zbytnio od politycznego mainstream'u. Różnica pomiędzy porządnymi obywatelami, państwem, gospodarką i mediami a neonazistami jest tylko taka, że w tych pierwszych kręgach nie wypada dźgać nożem 'pasożyta społecznego.'*

Nawet ta garstka ludzi, którzy są zadowoleni z warunków, w których pracują, przedkłada urlop ponad nadgodziny. Nie zmienia to jednak faktu, że pogardzają oni ludźmi, którzy nie mogą, bądź nie chcą pracować. Czy można to zrozumieć inaczej niż uległe podziękowanie za służalczą pracę, za codzienną harówkę? Podziękowanie za te marne warunki, w których żyjemy!
Dyskryminacja ludzi, którzy nie pracują, nie wynika tylko z międzyludzkiej zawiści, lecz jest również sankcjonowana odgórnie przez władze. Państwo ustanawia prawa, które mają na celu zmuszenie obywateli do większej wydajności oraz podżegają konflikt między ludźmi pracującymi, a bezrobotnymi.Podtrzymywanie tego konfliktu jest dla państwa szczególnie ważne, gdyż w przeciwnym wypadku mogłoby dojsć do zjednoczenia tych dwóch grup przeciwko władzy.
W kwestii pracy tak społeczeństwo, jak i władze, wykazują się pewną dwulicowością, która zezwala na wyśmiewanie bezrobotnych, a z drugiej strony gotowa jest okazać współczucie, gdy kolejny 'pasożyt społeczny' padnie ofiarą ataku. Oby udusili się swoimi kłamstwami!
Ten, kto stwarza podstawy społeczeństwa, w którym wartość człowieka mierzona jest tylko jego pracą, nie pownien się dziwić kiedy prawicowe bojówki czują , że ich czyny są w pełni usprawiedliwione.

Maj 2010 – Nie odwracaj wzroku! Działaj!

10 lat po zabójstwie Dietera Eicha chcemy upamiętnić to tragiczne wydarzenie różnymi akcjami oraz wyraźnie nakreślić tło społeczne takich zdarzeń. Poza tym chcemy się skoncentrować na berlińskiej dzielnicy Buch i zaznaczyć tam naszą obecność. Ciągła obecność oraz aktywność prawicowych idei w tej dzielnicy stwarza potrzebę połączenia wspomnień o ofiarach prawicowej przemocy z codzienną, aktywną walką z neonazistami.

23 maj 2010 | Demonstracja | Berlin-Buch
Przyjdź na demonstrację antyfaszystowską! Organizuj akcje!

North East Antifascists [NEA] Berlin
Więcej informacji:

web:
http://www.niemand-ist-vergessen.de/
http://www.nea.antifa.de/

mail:
nea@riseup.net

__
* W Niemczech istnieje system zabezpieczenia socjalnego, który zapewnia osobom bezrobotnym zasiłek, tzw. Harzt IV, pokrywający ich koszty utrzymania. Z reguły pokrywa on koszty czynszu i opłat licznikowych (prąd, gaz, woda) małego mieszkania oraz gwarantuje dodatkowo małą sumę, która wystarcza akurat „aby przeżyć”. W celu uzyskania tego zasiłku trzeba złożyc specjalny wniosek i spełniać określone warunki np. jeśli osoba otrzymująca pomoc nie szuka nowej pracy, suma zasiłku zostaje zmniejszona. Aktywni zawodowo obywatele przeważnie pogaradzają ludźmi korzystającymi z pomocy socjalnej określając ich jako pasożytów społecznych lub nawet jawnie ich dyskryminując. Poza tym osoby żyjące z zasiłku są znacząco wykluczone z życia kulturalnego, jak również ich możliwości kształcenia się są ograniczone, gdyż nie stać ich na dodatkowe koszty jak kino, książki, podręczniki.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.