Dodaj nową odpowiedź

Ofensywa przeciwko piratom

Świat | Technika

W ostatnich dniach w kilku krajach zapadły poważne wyroki kryminalizujące wymianę plików p2p.

Gary Fung, jeden z założycieli serwisu isohunt.com, pod naciskiem organizacji broniących praw autorskich zwrócił się do kanadyjskiego sądu z prośbą o orzeczenie, czy serwis działa nielegalnie. Twierdził, że nie, gdyż jest to tylko wyszukiwarka, nie mająca na swoich serwerach żadnych plików. W listopadzie 2009 kanadyjski sąd orzekł jednak, że strona działa niezgodnie z prawem. Teraz taki sam wyrok padł z ust amerykańskich sędziów, którzy stwierdzili, że isohunt.com namawia do łamania praw autorskich. Fung może zdecydować się na zamknięcie serwisu lub zablokować wyszukiwanie plików z listy dostarczonej przez MPAA - twierdzi jednak, że to drugie rozwiązanie sparaliżuje wyszukiwanie czegokolwiek.

Represje wobec serwisów torrentowych miały miejsce również w Rosji. Miesiąc temu wiodąca firma hostingowa, RU-Center, zablokowała serwis Torrents.ru. Gdy po jakimś czasie powrócił do sieci, sprawą zajęło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które we współpracy z milicją zapowiedziało zwiększone represje wobec serwisów wymiany plików, które łamią prawa autorskie. Ministerstwo zapowiada radykalne działania, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie.

Kolejnym krajem, gdzie rozgorzała ofensywa przeciwko p2p jest Hiszpania. W ostatnim tygodniu sąd nakazał zamknięcie 16 dużych serwisów z torrentami, stwierdzając, że są używane "do działalności przestępczej". Nakazano również zamrożenie kont bankowych i blokadę poczty mailowej Rafaela Mellado, administratora części zablokowanych serwisów. Zarzuty postawiono również administratorowi firmy hostingowej, na której serwerach działały strony. Obaj nie przyznają się do popełnienia przestępstwa.

Za: TorrentFreak

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.