Dodaj nową odpowiedź

Tyle lat rozważań...

Tyle lat rozważań i nie dostrzegłeś prostej zależności, że każda spontaniczna rewolucja, w której biorą górę dobre chęci nad zdrowym rozsądkiem, kończą się jakąś formą zamordyzmu, bo prostodusznym tłumem łatwo manipulować a z anarchistycznych bojowników łatwo zrobić wrogów ludu.
Kiedyś faktycznie wdrażanie skomplikowanych idei anarchistycznych było utopijne, bo większość ludzi była w ogóle nie wykształcona a ich potrzeby ograniczały się do walki o jedzenie i dach nad głową, lecz dziś mamy do dyspozycji zupełnie inny świat i materiał społeczny.
Oczywiście jeszcze kilkadziesiąt lat temu wskazany był dystans do świata naukowego, bo ten był przesiąknięty myślą konserwatywną i krążyły w nim takie humbugi naukowe jak przeświadczenie o psychopatycznych skłonnościach anarchistów, które niby można było rozpoznać po kształcie czaszki...
Jednak dziś świat się znacznie zmienił i o ile droga jaką wskazywali anarchistyczni teoretycy okazała się drogą donikąd, lub do czegoś odwrotnego od zamierzonego celu (wbrew naiwnym założeniom niektórych teoretyków - chaos prowadzi do faszyzmu a nie anarchizmu), tak nasz cel, w obliczu najnowszych odkryć naukowych i przy wsparciu nowoczesnej techniki, staje się bliższy i bardziej realny niż by się to niejednemu sceptykowi wydawać mogło. Szkoda tylko że wielu anarchistów w swym pędzie do "wolności" tak dużo czasu spędza na krytykę rzeczy, których nawet nie znają i ograniczaniu tych, którzy wiedzą troszkę więcej o pewnych aspektach otaczającego nas świata. Jeśli więc to się nie zmieni, to będziemy skazani na porażkę, mimo że cel wydaje się być wyjątkowo bliski.
Ja z chęcią bym się wybrał na to spotkanie, ale w związku z żałobą narodową trzymam się z daleka od warszawy, by nie dać się ponieść panującej tam zbiorowej histerii.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.