Dodaj nową odpowiedź

Kolejny libertariański

Kolejny libertariański geniusz nie rozumiejący pojęcia "kapitalizm". Ale co tam - wszystko co nie jest robione na mantrę "wolnego rynku" jest już socjalizmem ? To istne tworzenie nowomowy, którą tak lubicie. Sądzę jednak, że macie problemy ze sobą skoro sami nie rozumiecie pojęć, którymi operujecie.

Wracając do wypowiedzi - no tak bratku fajnie nie jest. Pod pojęciem "kapitalizmu" znajdziesz wiele nurtów i koncepcji (a także szkół). Wolnorynkowe koncepcje (szkoły klasyczne, neoklasyczne, leseferyzm etc) są tylko jednym z ich wariantów. Obok nich znajdziesz szkoły interwencjonistyczne, konsumpcjonistyczne, podkomnsumpcjonistyzne, etc. Ale co tam Keynes też był złym socjalistą ? Niedługo do tego dojdzie, że i A. Smitha i D. Ricardo będą nazywać socjalistami ;) (z resztą Friedman dążył do zniwelowania Smithowskich "herezji" a z samej myśli Smitha została już chyba tylko niewidzialna ręka do której dodano pojęcie "rynek").

W każdym obecnie państwie w Europie mamy obecnie system kapitalistyczny, mniej lub bardziej wolno rynkowy, ale kapitalistyczny. Z kilku przyczyn: opiera się on na pracy najemnej, na wytwarzaniu wartości dodatkowej (wyzysku), na systemie zysku, własności prywatnej, na konkurencji (mniejszej lub większej, tam gdzie zastosowano więcej rynku mamy więcej monopoli), masz kapitalistyczne stosunki produkcji oraz pracy, etc.

To, że gdzieś istnieje więcej socjalu czy mniej nie zmienia natury patologicznego, kroczącego ku barbarzyństwu, systemu jakim jest kapitalizm. Pamiętaj, że socjal, 13 - stki i inne dodatki były wprowadzane ze strachu przed tym klasami pracującymi by czasem burżuazji rewolucji nie urządzili. Skądinąd to jest jedyny sukces ZSRR - powstanie tego państwa tak wystraszyło kraje zachodnie, że tamtejsza burżuazja w celu zachowania spokoju społecznego dążyła do pewnych kompromisów i zmniejszenia swojego kawałka tortu tylko po to by zachować swoje bogactwa i uprzywilejowaną pozycję.

A co do tej obecnej przynależności, to chyba masz na myśli samorządy zawodowe (nie mylić z pracowniczymi !) a nie związki zawodowe. Niczego w tym patologicznego ani socjalistycznego nie ma. Teoretyczną ich ideą jest dbanie o etykę zawodową, wysoki stopień kwalifikacji, etc. (to, że czasem wygląda to tak jak wygląda to inna sprawa). Jest to praktycznie uniwersalne na całym świecie - na całym świecie masz więc socjalizm ? (czyżby żył w świecie iluzji i urojeń ?)

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.