Dodaj nową odpowiedź

Pracownicy PKS strajkują przeciwko prywatyzacji

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk | Transport

Od wtorku trwa strajk pracowników państwowego PKS w Gostyninie pod Płockiem. Strajkujący domagają się m.in. komunalizacji spółki - jak w przypadku trzech innych mazowieckich PKS-ów - oczekują, że rozmowy w tej sprawie podejmie Ministerstwo Skarbu Państwa. Domagają się tez podwyżek płac.

Strajk jest wynikiem braku porozumienia w ramach sporu zbiorowego, który trwa od października 2009 r. Protestujący obawiają się utraty miejsc pracy w spółce, którą Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprywatyzować.

W przesłanym we wtorek PAP przez biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa stanowisku napisano, iż przerywanie procesu prywatyzacji gostynińskiego PKS, ze względu na jego zaawansowanie, byłoby nierozsądne. Przypomniano, że w grudniu 2009 r. resort zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna siedmiu mazowieckich spółek PKS, w tym spółki w Gostyninie.

MSP chce sprzedać PKS-y także w Mińsku Mazowieckim, Ciechanowie, Mławie, Ostrołęce, Płocku oraz Przasnyszu. Oferty mają być składane do 7 maja.

PKS-y już zostały skomunalizowane w różnych polskich miastach, np.w Siedlcach, Łosicach i Sokołowie Podlaskim. Samorządy m.in. w Wadowicach, Nowym Sączu, Krakowie oraz Starogardzie Gdańskim przejęły nieodpłatnie PKS-y ze swojego regionu. A 6 maja Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało nieodpłatnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łukowie i Raciborzu na rzecz tamtejszych powiatów. Ale na razie MSP nie chce rozmawiać o komunalizacji PKS w Gostyninie.

PKS Gostynin chce znaleźć łamistrajków. Od 4 maja chce zatrudnić na umowę-zlecenie kierowców posiadających prawo jazdy z kat. D. Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak związkowcy poinformowali prezesa o strajku.

W strajku bierze udział 88 ze 109 pracowników. Strajkujący pozostają na noc w budynku spółki.

za: pracownik.net.pl

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.