Dodaj nową odpowiedź

Zapowiedź manifestacji i strajku w Enerdze

14 maja manifestacja na ulicach Gdańska, od 24 maja strajk generalny - związkowcy koncernu energetycznego Energa ponownie chcą wyjść na ulice, bo ich zdaniem pracownicy zatrudnieni w spółkach Energi są traktowani przedmiotowo i są zastraszani.

Podczas strajku nie będzie przerw w dostawach do prądu, ale pracownicy spółki nie będą usuwać awarii. 10 dni przed strajkiem generalnym związkowcy planują manifestację. Przejdą sprzed siedziby firmy przy ul. Reja do Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Okopowej. Na ręce wojewody i prezesa grupy Energa zostaną złożone petycje na temat sytuacji w grupie i zaplanowanego strajku generalnego.

Wśród postulatów związkowców są: przestrzeganie przez zarząd Grupy Energa porozumień, zaprzestanie "dzikiej restrukturyzacji", 10-procentowa podwyżka, wpływ pracowników na zarządzanie przedsiębiorstwem. Na to jednak nie zgadza się zarząd Grupy Energa.

Przypomnijmy: spór w Enerdze toczy się już rok, a w tym czasie demonstrujący związkowcy blokowali centrum Gdańska a 3 marca przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy.
-Do akcji strajkowej doprowadziły: nieprzestrzeganie zawartych porozumień, łamanie praw pracowniczych, prowadzenie "dzikiej" restrukturyzacji, przerzucanie kosztów związanych z nieudolnym zarządzaniem na barki pracowników grupy - mówił w marcu Roman Rutkowski z komitetu strajkowego. Dodał, że łamanie praw pracowniczych polega na niekonsultowaniu ze związkami zawodowymi przebiegu restrukturyzacji firmy. "Pracodawca sam decyduje o przenoszeniu ludzi na inne stanowiska, nikt z nami na ten temat nie rozmawia, a dialog jest pozorowany" - mówi Rutkowski.

Wówczas odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy w przedsiębiorstwie zapatrującym region w prąd. Między godziną 7 a 9 zastrajkowali pracownicy Biur Obsługi Klienta, przerw w dostawach prądu nie było. Akcja protestacyjna została przeprowadzona w skali całego kraju, a związki zawodowe zapowiedziały, że jeżeli pracodawca nie podejmie działań zmierzających do rozwiązania sporu, to forma protestu - zgodnie z Ustawą o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych - zostanie zaostrzona.

Grupa Energa jest jednym z czterech holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-proc. udział w rynku sprzedaży, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę tworzy 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.

Alicja Szczypta
lewica.pl

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.