Dodaj nową odpowiedź
“Zanim przeklną nas dzieci” w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego “MovieWro”
Tomasso, Śro, 2010-05-26 10:41 barjac | Blog | ekologia | film | francja | gmo | jean-paul jaud | kino warszawa | moviewro | recenzja | recenzje filmów | zanim przeklną nas dzieci | zdrowie | żywnośćCzy jesteśmy skazani na konsumencką bezradność w obliczu „wolnego rynku”? Czy musimy spożywać tanią żywność, kosztem jakości naszego życia? Czy rolnictwo musi być priorytetowo nastawione na konkurencję, obniżając przy tym jakość swoich produktów? Na te pytania stara się odpowiedzieć Jean-Paul Jaud, autor filmu „Zanim przeklną nas dzieci”. Film do polskich kin wprowadził dystrybutor Against Gravity. 20 maja we Wrocławiu w Kinie Warszawa, sala NOT nadarzyła się okazja, by zobaczyć go po raz pierwszy, w ramach projektu Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”.
W swoim filmie Jaud, przenosi nas do francuskiego miasteczka Barjac, gdzie wprowadzono ekologiczne ideały. Mieszkańcy spożywają wyłącznie żywność przyrządzoną ze zdrowych produktów. Dlaczego? Była to odpowiedź na coraz bardziej narastający problem śmiertelności oraz chorób wśród obywateli, którzy spożywali w swoich codziennych posiłkach takie rarytasy jak ołów, kadm, azotyn, nitryt, rtęć, pestycydy, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze oraz konserwanty. We Francji, gdzie 90% ziemi jest spryskiwanych chemikaliami, gdzie wszelkiego rodzaju siarczany, środki chwastobójcze, czy pestycydy, zatruwają wodę gruntową. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Rak piersi, płuc, jajników, bezpłodność, cukrzyca, czy choroby neurologiczne (neurozy, depresje, otępienia), stały się społeczną plagą. Tania, chemiczna uprawa oraz jej „owoce”, okazały się zbawienne dla „rynku” (efektywność), a zabójcza dla społeczności oraz władz miasta (m.in. koszty leczenia).
Na organizowanych w Barjac spotkaniach, mieszkańcy, lekarze oraz zaproszeni goście (m.in. Yann Arthus-Bertrand) poruszają problem chorób oraz śmiertelności, które są wynikiem globalnego agrobiznesu mającego swoje lobby w Komisji Europejskiej. Wszycy mieli dość bezradności oraz faktu, że ich dzieci od urodzenia są narażone na utratę zdrowia i życia. Jak pokazują dane, co roku 100 tysięcy dzieci umiera na choroby wywołane negatywnym wpływem środowiska (dane UNESCO). U 30 badanych noworodków wykryto ponda 300 substancji chemicznych! Przez ostatnie 20 lat we Francji problem cukrzycy oraz otyłości się potroił! W ciągu ostatnich 50 lat, statystycznie zawartość plemników w spermie spadła o 50 proc. Za to liczba nowotworów u dzieci rośnie w tempie 1,1 proc. rocznie.
Postanowiono, więc działać. Władze miasteczka przeznaczyły fundusze w ekologiczny program żywieniowy skierowany do szkół. Organiczną żywność, która jest przyrządzana przez kuchnię (220-230 posiłków dziennie), rozprowadza się do pobliskich szkół objętych programem. Zrewolucjonizowano nie tylko menu szkolne, ale również zaangażowano dzieci w uprawę warzyw i owoców w pobliskim ogródku.
W filmie pada pytanie: czy ekologiczna żywność musi być droższa od konwencjonalnej? Wypowiadający się eksperci uważają, że nie. Wskazują przy tym na problem naszej nadmiernej marketingowej konsumpcji, która jest nieadekwatna do naszych naturalnych potrzeb.
Druga kwestia: czy genetycznie modyfikowana żywność jest konieczna w celu rozwiązania problemu głodu na świecie? Czy jest niezbędna dla rozwoju rolnictwa? Okazuje się, że nie. Zaprzecza chociażby temu raport, opublikowany 15 kwietnia 2008 roku w Johannesburgu, w którym 400 ekspertów agronomii z IAASTD, pod patronatem agend ONZ i Banku Światowego uważa, iż należy przede wszystkim wesprzeć małe gospodarstwa rolne i rozwinąć programy badawcze w dziedzinie agroekologii. Czyli te rozwiązania, które poczyniły władze oraz mieszkańcy miasteczka Barjac.
Czy w takim razie inne miasteczka, czy też kraje poczynią podobne kroki, w celu wsparcia dla ekologicznego, zrównoważonego rozwoju? Czy przeznaczą więcej pieniędzy na wiejskie rolnictwo (w sytuacji, gdy 75% ubogiej ludności świata żyje na wsi, a jedynie 4% publicznej pomocy na rzecz rozwoju przeznaczone jest na wspieranie rolnictwa)? Czy korporacje typu Monsanto, Bunge, Cargill, czy Syngenta zostaną ukarane za monopolizacje ziaren, wprowadzenie szkodliwych dla ludzi środków chemicznych, a GMO przestanie być praktykowane w konwencjonalnym rolnictwie? Na te pytania w filmie nie usłyszeliśmy odpowiedzi. Były jednak głębokie nadzieje, iż miasteczko Barjac będzie dla innych przykładem, z którego będą mogli czerpać inspiracje.
Polecam filmy w temacie:
Ziemia z nieba
Świński patent Monsanto
Naturalne Geny
Food, Inc.
Królowa kukurydza
Genetyczne Oszustwo
Świat według Monsanto
Nakarmimy Świat (część 2)
Wpis: “Zanim przeklną nas dzieci” w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego “MovieWro” pochodzi ze strony: Tomasso.pl