Dodaj nową odpowiedź

Chyba we wszystkich krajach

Chyba we wszystkich krajach socjalizm nie był wprowadzany z inicjatywy klasy pracującej.
no więc właśnie o to chodzi
Nie przypominam sobie by w Polsce socjalizm był wprowadzany dobrowolnie oraz cieszył się szerokim poparciem społecznym. Zresztą nigdzie nie pisałem iż chodzi mi o socjalizm państwowy - bo to droga donikąd.
???
próbowano go wprowadzać przy pomocy państwa, co skończyło się w wiadomy sposób. Państwo opiera się na przymusie, jak wyobrażasz sobie inne państwo?

Powiedzmy sobie szczerze, w Polsce socjaldemokracji z prawdziwego zdarzenia nigdy nie było, SLD jest lewicą tylko z nazwy.
Taka jest obecna socjaldemokracja, to nie wina anarchistów i to nie do anarchistów powinenes mieć pretensje. Anarchiści od momentu powstania socjaldemokracji twierdzili że tak się to skończy

Nie znam żadnej liczącej się partii która by próbowała promować np. samorząd pracowniczy, czy partycypację obywateli w rządzeniu.
Ja też nie znam ;) Takich partii nie ma i nie będzie dlatego, że podważałyby w ten sposób swoją własną władzę. A nawet gdyby znalazła się taka, to głosiłaby to tylko do wyborów... Zapomnij o partiach

Nie, mam na myśli to że jednak socjaldemokracja wywalczyła wiele praw dla pracowników.
Nieprawda, to pracownicy wywalczyli sobie sobie te prawa, rządy czy partie tylko je zatwierdzają gdy musza to robić. Kiedy ten nacisk ze strony pracowników staje się słabszy to partie, w tym socjaldemokratyczne popadają w swój stan naturalny czyli zajmowanie się tylko swoimi interesami, interesami władzy (jak stało się z socjaldemokracją)

Chodzi mi o to że bez bezprecedensowego wzrostu zamożności społeczeństwa zachodu (stworzonego przez zastosowanie keynesizmu) nie było by późniejszego przewartościowania ówczesnych idei.
Keynesizm był tylko częściową redystrybucją tego co odbierano pracownikom a w kapitalizmie spełniał taką rolę, że dzięki temu społeczeństwo miało się nie buntować przeciwko temu systemowi. Nie wypalił, bo zaczęło. "Przewartościowanie" polegało na tym, że go odrzucono (w ogóle razem z etatyzmem, co potem niestety wykorzystali neoliberałowie, bo w latach 60 antykapitaliści wypalili się w walce przeciwko keyensowskiemu kapitalizmowi i fala rewolucyjna opadła, parę lat później w tą pustkę wszedł właśnie neoliberalizm)

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.