Dodaj nową odpowiedź

Warszawa: Relacja z wydarzeń "Polska krajem rasizmu?"

Kraj | Dyskryminacja

W czwartek, 1 lipca 2010 w Warszawie, pod zbiorczym tytułem „Polska jest krajem rasizmu?” odbyło się kilka akcji wokół zamordowania przez policję Nigeryjczyka Maxwella Itoyi, 23 maja na warszawskiej Pradze. Dotyczyły one również niesprawiedliwego traktowania przez policję i prokuraturę świadków tej zbrodni, w tym przetrzymywanego do dzisiaj w areszcie tymczasowym na Grochowie, Agu Chidiego.

W południe w klubokawiarni Chłodna 25, odbyła się konferencja prasowa pt. "Sytuacja prawna świadków morderstwa Maxwella Itoyi. Problemy cudzoziemców przebywających w Polsce”, z udziałem wybitnych gości: prof. Moniki Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW, dr Ewy Majewskiej z Gender Studies Instytutu Badań Literackich UW i Kseni Naranovich z Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic”, z projektu „Centrum Powitania”. Została przedstawiona aktualna sytuacja świadków morderstwa Maxwella Itoyi, absurdalność zarzutów im postawionych oraz bezzasadność przetrzymywania jednego ze świadków, Agu Chidiego już niespełna miesiąc w areszcie tymczasowym. Skrytykowano działania policji oraz prokuratury, opieszałość i brak przejrzystości w śledztwie oraz rasistowski wymiar tego zabójstwa.

Przedstawiono żądanie przeproszenia Nigeryjczyków w Polsce przez warszawską, kompleksowych szkoleń w policji warszawskiej i ogólnopolskiej na okoliczność występujących w niej rasizmu i ksenofobii oraz żądanie przeprosin ze strony komendanta stołecznej policji i jego rzecznika za rasistowskie wypowiedzi.

O godzinie 16:00 pod gmachem Prokuratury Generalnej odbyła się pikieta solidarnościowa z zatrzymanym Agu Chidim. Przyszło około 30 osób. Został wyrażony nasz sprzeciw wobec praktykom zastraszania przez policje świadków morderstwa Maxwella jak również przedstawiliśmy nasze żądania odnośnie sprawiedliwego procesu i ukarania winnych.

Relacja z konferencji i film z pikiety

Wieczorem, o 18:00, również w klubokawiarni Chłodna 25, miała miejsce debata pt. "Sytuacja imigrantów w Polsce. Traktowanie imigrantów przez przedstawicieli służb państwowych". W panelu udział wzięli i wzięły: Agnieszka Arnold - reżyserka filmowa, dokumentalistka pracująca z uchodźcami, Dawid Cegiełka - prawnik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Kasia Krukowska - żona jednego z zatrzymanych Nigeryjczyków 23 maja oraz Magda Oberiko z mężem Emmanuelem – świadkiem zdarzenia. Spotkanie moderowali Łukasz Wójcicki i Gosia Gąsiorowska z kolektywu Radykalna Akcja Solidarna. Pani Agnieszka Arnold była zdecydowanie zdania, że Polska jest krajem rasistowskim, podobnie zresztą jak Kasia Krukowska i Magda Oberiko zwracając uwagę na rasistowskie reakcje społeczeństwa na ludzi czarnych oraz na niechęć urzędników motywowaną rasizmem. Pan Dawid Cegiełka był odmiennego zdania, że to nie rasizm, ale niewiedza powoduje takie a nie inne zachowanie. Ale czy niewiedza tłumaczy dyskryminujące zachowanie?

Panel zakończył się pokazem filmu „Rozmowy bez papierów”. Jest to krótki dokument – manifest o sytuacji tzw. „nielegalnych” imigrantów we Francji.

Radykalna Akcja Solidarna
http://www.solidarnizmaksem.bzzz.net/

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.