Dodaj nową odpowiedź
Trybunał Konstytucyjny orzekł że związkowcy zatrudnieni na czas określony mają te same prawa
Yak, Śro, 2010-07-14 21:11 Kraj | Prawa pracownikaWe wrześniu 2009 r., 8 pracowników, którzy utworzyli nową komisję zakładową NSZZ Solidarność w Officina Labor, zostało zwolnionych ledwie 4 dni po ogłoszeniu utworzenia związku zawodowego. Officina Labor to hurtownia firmy farmaceutycznej Torfarm – która zmieniła nazwę na Neuca. Officina Labor dziś nazywa się Neuca Logistyka.
Firma zatrudniała prawie 400 osób w Rzgowie (Łódzkie). Pracownicy nie otrzymywali dopłat za pracę w nadgodzinach w weekendy, a premie zostały obcięte. W sierpniu 2009 r. wydarzył się wypadek przy pracy, w wyniku którego ucierpiały 4 osoby. Panowała atmosfera niepewności na temat zatrudnienia w zakładzie.
W grudniu 2009 r., Sąd Pracy w Pabianicach, wpisując się w niepokojący trend, orzekł, że Officina Labor nie musi przywracać do pracy zwolnionych związkowców, nawet wskazanego przedstawiciela związku, który wedle polskiego prawa jest chroniony przed zwolnieniem.
Jednak w przypadku jednego ze związkowców, Sąd nie potrafił ogłosić decyzji, gdyż nie miał jedynie umowę o pracę na czas określony, w odróżnieniu od pozostałych. Kodeks Pracy nie gwarantuje takich samych praw osobom zatrudnionym na umowy na czas określony - nawet związkowcom. Pracownik argumentował, że jest dyskryminowany. Sąd Pracy nie był pewien co z tym zrobić i skierował zapytanie do Trybunału Kostytucyjnego.
W dniu 12 lipca, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że różnicowanie ochrony pracowników zależnie od tego, czy mają umowę na czas określony, czy nieokreślony jest sprzeczne z konstytucją. Trybunał stanął na stanowisku, że każdy związkowiec, który zostanie zwolniony z pogwałceniem Ustawy o związkach zawodowych ma prawo walczyć o odszkodowanie i przywrócenie do pracy.
Oznacza to, że sprawa wróci do sądu w Pabianicach. Jednak sąd może nie orzec przywrócenia do pracy. Choć nie ma w tej sprawie oficjalnych statystyk, przywrócenie do pracy ma miejsce w mniej niż 20% przypadków. Stanowi to dużą zmianę w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat i jest to poważne naruszenie praw pracowniczych.