Dodaj nową odpowiedź

Pisząc o anarchizmie

Pisząc o anarchizmie miałem na myśli oczywiście ruch społeczny inspirowany anarchizmem, a nie przetrwalnikowe formy istnienia w postaci kołek wzajemnej adoracji wspominających dawne chwały. Dyskusja Bakunina z Marksem, miała znaczenie gdzieś do 1917 r., poźniej już żaden Bakunin nie był potrzebny, wystarczyło opisać rzeczywistość rosyjską. Dyskusja Kropotkina z darwinistami społ. także miała swoje 5 minut kiedy była toczona, po II wojnie św. już nikt w głównym nurcie debaty politycznej nie uzasadniał kapitalizmu w taki sposób. To są jednie ciekawostki z zakresu myśli społecznej, a nie świeże spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Faktem jest, że po II wojnie św. anarchizm jako ruch społeczny już się nie odrodził. Rok 1968 kiedy anarchizm wrócił na ulice był jednocześnie jego największą porażką. Wyrwane ze swojego klasowego kontekstu teorie anarchistyczne posłużyły jako nawóz pod nowoczesny, konsumpcyjny kapitalizm. Bez anarchistycznego burzenia starych hierarchii społecznych i teorii wyzwolenia jednostki, kapitalizm ugiął by się pod swoim konserwatywnym ciężarem.

A do kolegi/koleżanki poniżej, mógłbyś wskazać na jakieś przykłady tego powracającego do korzeni "odrodzenia" anarchizmu w ostatnich latach?? Bo coś o takim czymś nie słyszałem.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.