Dodaj nową odpowiedź
Giżyckie Lato Filmowe
Czytelnik CIA, Wto, 2010-08-24 00:28Projekt GLOBALE, Le Monde Diplomatique i Giżyckie Centrum Kultury zapraszają na przegląd Giżyckie Lato Filmowe.
Każdy piątek i niedziela od 20 sierpnia do 12 września.
WSTĘP WOLNY
PIĄTEK, 27.08 godz. 20:00
MY TEŻ CHCEMY RÓŻ, Alina Marazzi, Włochy 2007
Film Aliny Marazzi w nietypowy sposób obrazuje historię włoskiego ruchu feministycznego od lat sześćdziesiątych aż po dzień dzisiejszy. Włochy jako kraj katolicki i od zawsze hołdujący kultowi macho, były – szczególnie w trudnych latach powojennych – niesprzyjającym miejscem dla wyzwolonych kobiet. Dzięki wykorzystaniu ogromnej ilości świetne dobranych materiałów archiwalnych – wśród których są zarówno fragmenty kronik, jak filmy amatorskie, animacje, reklamy i reportaże – film Marazzi jest mocno osadzony w ikonograficznym uniwersum poszczególnych epok.
Reżyserka umiejętnie łączy ze sobą różne techniki filmowe, co sytuuje „My też chcemy róż” gdzieś na pograniczu dokumentu i filmu eksperymentalnego. Najważniejsze problemy, z którymi musiały zmagać się włoskie kobiety na przestrzeni lat (prawo wyborcze, rozwody, aborcja) przedstawione zostały na przykładach zaczerpniętych między innymi z telewizyjnych reportaży czy amatorskich dokumentacji. Uwagę widza przykuwa niezwykła wizualna uroda filmu.
NIEDZIELA, 29.08, godz. 19.30
WELCOME TO TIJUANA, Joerg Steineck, Niemcy 2008
Znakomicie zrealizowany dokument skupiający się na problemie nielegalnej imigracji z Meksyku do USA. Autorzy w fascynujący sposób kreślą surowy obraz jednego z największych meksykańskich miast - przygranicznej Tijuany.
Narracja oddana została w ręce samych bohaterów, których opowieści dobitnie ukazują surowe warunki życia w Meksyku i zagrożenia napotykane podczas prób przekroczenia granicy - emocjonalne obrazy ilustrują determinację i nadzieję migrantów na zrealizowanie "amerykańskiego snu". Jednocześnie, cichym "bohaterem" filmu jest sam międzypaństwowy mur, na którym co roku ginie więcej ludzi niż w całej historii muru berlińskiego - nie dziwi więc, że spotkać przy nim można oficjalne delegacje najróżniejszych reżimów tego świata, zafascynowanych monumentalną konstrukcją.
“Welcome to Tijuana” jest filmem, w którym wyjątkowo udało się połączyć tradycyjne podejście do dokumentu z estetyką czerpiącą zarówno z dawnej jak i współczesnej kultury Meksyku.
PIĄTEK, 3.09 godz. 20:00
YES MENI NAPRAWIAJĄ ŚWIAT, Mike Bonanno, Andy Bichlbaum, Francja 2008
Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu – zapewniał przedstawiciel koncernu. Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami – wyjaśnił.
„Filmowcy – aktywiści mają dwa atuty, za które po prostu nie można ich nie kochać: olbrzymie poczucie humoru i pomysł na dokopanie bezmyślnym biznesmenom, dla których życie ludzkie ma mniejszą wartość niż papierek z wizerunkiem Benjamina Franklina”.
NIEDZIELA, 5.09, godz. 19.30
PIG BUSINESS, Tracy Worcester, Wlk. Brytania 2009
"Objawy świńskiej grypy" były swego czasu najczęściej wyszukiwanym hasłem wśród polskich internautów - przebiło nawet, dotąd rekordowe, ,,seks" i ,,pracę". Tymczasem warto poznać nie tylko objawy choroby, ale też jej przyczyny.
Jeśli fundamentem dzisiejszej kultury przemysłowej jest "optymalizacja kosztów", to pogarda dla środowiska i prawa są jej głównymi filarami. Optymalnym wytworem tej patogennej struktury są międzynarodowe korporacje - właśnie dlatego w świecie zdominowanym przez ponadnarodowy agrobiznes, tradycyjne rolnictwo w Polsce uznawane jest za problematyczny wyjątek. W odpowiedzi na ten "kłopot", szef największego koncernu wieprzowego w USA przedstawił swoją wizję Polski: pragnie ją zmienić w europejski stan Iowa. Amerykański sen?
Zmiana typu hodowli na post-fordowskie fabryki zwierząt, wymagana przez wielki przemysł i wspierana przez publiczne instytucje, oznacza, jak wskazuje Mike Davis, przekształcenie dawnych tradycyjnych zagród hodowlanych w piekło pełne ekskrementów, w którym żyją dziesiątki albo setki tysięcy zwierząt o osłabionym systemie odpornościowym, duszących się od gorąca i od smrodu gnojówki, a za to wymieniających się coraz szybciej czynnikami patogennymi ze swoimi towarzyszami niedoli.
Antybiotyki, utrzymujące przy życiu owy zwierzęcy obóz koncentracyjny, są rozwiązaniem bardziej ,,optymalnym" niż godne warunki hodowli. Zglobalizowany przemysł zdobył też na tyle dużą władzę polityczną, że "optymalizuje" również kodeksy prawa.
Fascynujący brytyjski dokument Świński interes ukazuje globalny wymiar dramatycznych efektów przemysłowej hodowli zwierząt i śledzi wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo: deficyt demokracji, tysiące świń bez dostępu do światła dziennego, poPGRowski krajobraz biedy wzbogaconej o zapach z wielkich jezior toksycznego gnoju.
PIĄTEK, 10.09 godz. 20:00
WIEK GŁUPOTY, Franny Armstrong, Wlk. Brytania 2009
Jak będzie wyglądać Ziemia za 50 lat? W jakim miejscu znajdzie się człowiek? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości: wody z roztopionych lodowców zaleją świat, oszalałe słońce wypali żyzne grunty, zapanuje wielki głód, a gatunki zaczną po kolei wymierać? Wiek głupoty to ambitnie zrealizowana próba przepowiedzenia naszej nieodległej przyszłości. Po kataklizmie ostatni z ludzi budują schron, w którym jak w biblijnej Arce przechowywane są ostatnie okazy zwierząt, owadów i roślinności. Postać kustosza tego przedziwnego miejsca tworzy brytyjski aktor Pete Postlethwaite (znany polskiej widowni z filmów Orkiestra i W imię ojca).
NIEDZIELA, 12.09, godz. 19.30
ABC OKUPACJI, Sufyan Omeish, USA, Palestyna 2007
Fascynujący film prezentuje nam solidną dawkę faktów na temat konfliktu między Palestyńczykami a Izraelem, rozwiewając przy okazji mnóstwo mitów narosłych obok tegoż starcia. Film dokumentuje życie pod militarną okupacją Izraela, unaocznia rolę USA w polityce Bliskiego Wschodu i stara się wyszczególnić główne przeszkody na drodze do pokoju. Korzenie konfliktu wyjaśniają historycy, aktywiści, dziennikarze, przywódcy religijni i wolontariusze, których głosy nadzwyczaj często są ignorowane w mediach amerykańskich. Nie zabraknie również przejmujących relacji zwyczajnych uczestników dramatu z obu stron barykady...