Dodaj nową odpowiedź

Globalny Dzień Akcji dla Edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

30 listopada odbędzie się Globalny Dzień Akcji dla Edukacji. Protesty odbędą się w różnych krajach m.in. w Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, w Stanach, Kanadzie, Zimbabwe i w Kostaryce. Organizujcie akcje także w Polsce!

Na całym świecie warunki społeczne stają się coraz bardziej niepewne. Wszystkie aspekty życia są poddane siłom rynku. Coraz większa część życia zostaje utowarowiona, tak jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia społeczne i edukacja. Jednocześnie jednak rośnie światowy ruch sprzeciwu.

Od około roku na całym świecie wybuchają bunty, które nie dotyczą już wyłącznie prawa do edukacji. We Francji studenci i inne grupy społeczne doprowadziły do porzucenia projektu prawa znoszącego ochronę przed zwolnieniem dla młodych pracowników (CPE). W Grecji studenci okupowali większość uniwersytetów i w dużym stopniu uniemożliwili prywatyzację uczelni. W Chile uczniowie protestują przeciwko prawu o szkolnictwie pochodzącym z czasów dyktatury Pinocheta. W Meksyku związek nauczycieli stworzył „Radę Ludów Oaxaca” (APPO), która od pewnego czasu okupuje stolicę stanu Oaxaca.

W Niemczech studenci blokują autostrady, stacje kolejowe i inne ważne punkty w celu zablokowania projektu odpłatności za studia. Te działania pokazują, że uczniowie i studenci nie są już skłonni oczekiwać na dobrodziejstwa państwa, ale aktywnie walczą o swoje prawa. Dla nas, Globalny Dzień Akcji 30 listopada jest okazją by wskazać na globalne powiązania lokalnej walki o emancypację, wolnościową edukację i sprawiedliwość społeczną. Zachęcamy do akcji polegających na odzyskiwaniu przestrzeni publicznej, która jest nam w coraz większym stopniu odbierana. Ta akcja, to dla nas sposób pokazania, że mamy wybór.

Nie będziemy płacić za to, co należy do nas! Odzyskajmy ulice!
Weź udział: Globalny Dzień Akcji 30 listopada 2006!

Wideo: http://www.global-action-day.org/

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.