Dodaj nową odpowiedź

Kraków: Referendum w sprawie przyszłości miasta razem z wyborami samorządowymi?

Kraj

Obywatelski Komitet Inicjatywa „Nic o nas bez nas” chce, aby przy okazji wyborów samorządowych w Krakowie dać głosującym szansę wypowiedzenia się na tematy dotyczące miasta. Miało by się to odbyć poprzez referendum, w formie odpowiedzi na 4 pytań.

Przed każdymi wyborami samorządowymi politycy prześcigają się w składaniu obietnic na temat zwiększania możliwości współdecydowania przez obywateli. Czasem zdarzy się im nawet mówić o partycypacji czy demokracji uczestniczącej. Pomysłodawcy referendum chcą to zweryfikować, proponując danie szansy realnego wypowiedzenia się mieszkańcom Krakowa. – Chcemy ich zainteresować jakością przestrzeni publicznej – tłumaczy Andrzej Madej przewodniczący inicjatywy. – Zależy nam na zachęceniu ludzi do jej formowania. Chcemy, aby poczuli się oni współodpowiedzialni za to, co dzieje się w ich mieście – tłumaczy.

Krytykowaniem pomysłu zajęły się już lokalne media. Skupiły one swoją uwagę na niejednoznaczności zaproponowanych pytań, pomijając kwestię potrzeby współdecydowania o Krakowie przez mieszkańców. Same pytania budzą jednak wątpliwości:

1. Czy jesteś za oparciem rozwoju miasta na misji „Kraków stolica polskiej pamięci i tożsamości”?
2. Czy jesteś za znaczącym wzrostem kompetencji rad i zarządów dzielnic w zakresie zagospodarowania przestrzenią, rozdziału środków i wykonywania zadań budżetowych?
3. Czy jesteś za zakazem wprowadzania inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z ochroną zieleni na terenach określonych jako zieleń publiczna, zieleń leśna i system zieleni i parków rzecznych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa?
4. Czy jesteś za zachowaniem niezabudowanej zieleni na Zakrzówku w granicach istniejącego parku krajobrazowego i stworzenia na tym obszarze parku miejskiego?

- Referendum nie może być dzieleniem włosa na czworo. Najlepiej stosować je w sytuacjach wyraźnej alternatywy – mówi w gazecie dr Jarosław Flis, politolog z UJ. Pomysłodawcy zdecydowanie odpierają zarzuty tłumacząc, iż pytania są adresowane do ludzi zorientowanych w miejskich sprawach.

Jednak czy potrzebę partycypacji społeczeństwa w decydowaniu o Krakowie da się zrealizować przez udzielenie odpowiedzi na 4 pytania raz na 4 lata?

Za: FA Kraków

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.