Dodaj nową odpowiedź

1. Przyrost oczywiście

1. Przyrost oczywiście spada, ale to nie oznacza spadku wydatku energetycznego, w żadnym razie. Ponadto, dlaczego Cię to cieszy? Nie ma się z czego cieszyć. Owszem, spadek liczby homo sapiens na świecie jest jak najbardziej pożądany, myślę, że maximum winno to być 1 miliard. Jednak akurat spadek liczby ludzi pochodzącej z tej najwyżej cywilizacyjnie i kulturowo części świata nie jest niczym wesołym. Nieuchronnie nadciąga konflikt kulturowy, i można się odżegnywać od tego, możemy - europejczycy - być sobie tolerancyjni i mili, ale świat arabski ani azjaci wcale nie podzielają naszych uczuć. Wojna kultur i cywilizacji, cicha wojna, jest faktem, i kiedy nas bedzie mniej, najzwyczajniej w świecie przegramy. Więc czy aby to na pewno jest powód do radości?

2. Z tymi nowoczesnymi rozwiązaniami to jest tak, że jakieś tam są, ale wcale niekoniecznie to tak dobrze działa, jak się zielonym optymistom może zdawać. Weźmy samochody hybrydowe. Okazuje się, że sumując kolejne wydatki energetyczne oraz zanieczyszczenie środowiska w procesie wytworzenia - użytkowania - złomowania takiego pojazdu, wychodzi, że w końcowym rozliczeniu, polonez z przed 30 lat był mniej kosztującym nas wszystkich pojazdem. To samo z elektroniką - miniaturyzacja, przyspieszenie operacyjności pociąga za sobą używanie coraz "kosmiczniejszych" materiałów, coraz trudniejszych do zdobycia/wytworzenia i pozyskania (na czym notabene cierpi coraz mocniej III świat - na każdym naszym telefonie komórkowym jest krew.....).
Konsumpcji nie da sie niczym innym zastąpić, jak większą konsumpcją. Tak myślę. Tak jak ludzie nie wrócą do dawnego stylu życia i wierzeń, jakby chciał np. Varg Vikernes :), tak konsumpcji nie da się już odwrócić. Czym ją można zastąpić? Wytłumacz to ludziom, jak te podświetlenia takie łądne, a w McDonaldzie są zniżki....

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.