Dodaj nową odpowiedź

Rosja: Zasada domniemania niewinności zawieszona wobec Aleksieja Gaskarowa

Świat | Represje

W dniu 27 września rano, sędzia Swietłana B. Galanowa, czasowo obejmująca stanowisko przewodniczącej Sądu Rejonowego w Chimkach (dzielnica Moskwy), orzekła, że działacz społeczny Aleksiej Gaskarow będzie przebywać w areszcie przez dwa kolejne miesiące. Aleksiej został oskarżony o nieprawidłowe zachowanie (maksymalny okres pozbawienia wolności to siedem lat) za rzekomy udział w manifestacji 28 lipca 2010 r. pod ratuszem w Chimkach. Rozprawa sądowa była jawna, jednak salą sądową okazał się mały pokój, do którego wpuszczono jedynie matkę Aleksieja Gaskarowa oraz jednego dziennikarza.

Drugi oskarżony w tej sprawie, Maksim Solopow, także wciąż znajduje się w policyjnym areszcie, a rozprawa sądowa, która zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu aresztu jest zaplanowana w najbliższych dniach.

Adwokat Gaskarowa powiedział sędzi Swietłanie Galanowej, że jego klient był wzywany na przesłuchanie zaledwie trzy razy w ciągu całego okresu przebywania w policyjnym areszcie. [Gaskarow jest w areszcie od 29 lipca. - przyp. red. „Autonom”]. Zauważył również, że w ciągu ostatnich [dwóch] miesięcy nie prowadzono żadnego postępowania śledczego [w stosunku do jego klienta], choć przesłuchano już ponad 100 osób. [Nasze źródła mówią, że liczba ta jest bliższa 200 - przyp. red. „Autonom”]. Nie ma zatem potrzeby dalszego ograniczania wolności Gaskarowa. Zauważył również, że trzech posłów Dumy Państwowej i trzy osoby publiczne poręczyły o dobrym charakterze Aleksieja Gaskarowa – zdarzyło się to po raz pierwszy w jego karierze prawniczej.

Gaskarow powiedział, że nie czuje się winnym tego, za co został oskarżony i że był w Chimkach w czasie wydarzeń jako korespondent Instytutu Działań Zbiorowych. Poprosił, sędzię, by zwolniła go z aresztu przedprocesowego ze względu na początek niskich temperatur. Prokuratura uzasadniła wniosek o dalszym przetrzymaniu Gaskarowa w areszcie twierdząc, że Gaskarow działał w ramach grupy osób, których tożsamość nie została ustalona. Zatem nie może zostać zwolniony z aresztu tymczasowego, ponieważ miałoby to utrudnić dalsze dochodzenie w sprawie wydarzeń.

Według Ani, dziewczyny Aleksieja Gaskarowa, dzisiejsze przesłuchanie było częściowo zamknięte dla publiczności: tylko adwokat Georgi Semionowski, matka Aleksieja Irina i dziennikarz „Kommersanta” Aleksander Czernych zostali wpuszczeni na salę rozpraw. Około piętnastu ludzi, którzy przyszli na rozprawę - w tym przyjaciele Aleksieja, Ania i inni dziennikarze - byli zmuszeni czekać na korytarzu. Według jednej z nich, Aleksandra Malinowskiego, Aleksiej, choć wydawał się ponury, głowę miał uniesioną do góry. Jego zwolennicy mogli go ujrzeć przez kilka sekund, gdy strażnicy prowadzili Aleksieja korytarzem.

Jak napisali autorzy w piśmie „Autonom” - sędzia Galanowa unieważniła zasadę domniemania niewinności. Nie chodzi tylko o decyzję przedłużenia aresztu Aleksieja Gaskarowa, w związku z czym nie było żadnego postępowania śledczego, o cały miesiąc (czyli nie został on jeszcze przesłuchany, wezwany na spotkanie ze śledczymi, itp.). Chodzi też o zdumiewający dokument znajdujący się w posiadaniu hiszpańskich związkowców z CNT-AIT (Confederación Nacional del Trabajo), który otrzymali od sędzi Galanowej w odpowiedzi na ich pytania o los Aleksieja Gaskarowa.

W piśmie z dnia 15 września 2010 r. i oznaczony nrem k-9, tymczasowo obejmująca stanowisko Galanowa pisze w następujący sposób:

"W wyniku materiałów dotyczących przestępstwa przedstawionych przez organy śledcze, sąd orzekł, że pozostanie on w policyjnym areszcie. Podejrzany Gaskarow może zostać zwolniony z odpowiedzialności karnej, jeśli przedstawione zostaną dowody o braku jego współudziału w wydarzeniach, które posłużyły jako podstawa dla otwarcia postępowania karnego. "

List jest dostępny na stronie internetowej rosyjskiej sekcji IWA-AIT

Zgodnie z zasadą domniemania niewinności - podstawową zasada prawa, na której opiera się system karny ze strony śledczych i sądu na całym świecie, w tym system Federacji Rosyjskiej – podejrzani nie są zobowiązani do udowodnienia swojej niewinności. Wręcz przeciwnie, śledczy i prokuratorzy muszą przedstawić dowód winy podejrzanego. Wygląda więc na to, że Swietłana B. Galanowa, czasowo wykonująca obowiązki przewodniczącej Sądu Miejskiego w Chimkach, po prostu nie zna prawa. Jak to możliwe, że taka osoba obejmuje stanowisko w sądzie grodzkim i pracuje w charakterze sędziego, aby wydawać orzeczenia sądowe, które wpływają na los innych ludzi?

Kampania na Rzecz Uwolnienia Chimskich Zakładników zamierza prowadzić dalej swoje działania. Odbyło się już około 40 dni działań protestacyjnych w 33 miastach i 12 krajach. Wysłane zostały tysiące listów sądów, prokuratury i prezydenta Rosji.

http://aitrus.info/
http://avtonom.org/

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.