Dodaj nową odpowiedź

The Hobbit: Droga kapitału tam i z powrotem

Świat | Prawa pracownika

Związek zawodowy aktorów w Nowej Zelandii, NZ Actors Equity, wezwał międzynarodowe związki aktorów do wpisania filmu „The Hobbit” na czarną listę. Umieszczenie filmu na czarnej liście oznacza, że aktorzy będą odmawiać pracy przy danym projekcie. Na prośbę pozytywnie odpowiedziała Międzynarodowa Federacja Aktorów, oraz związki takie jak Canadian Actors Equity, US Actors Equity, Screen Actors Guild, UK Actors Equity, American Federation of Television and Radio Artists, Media, Entertainment & Arts Alliance (MEAA, Australia), oraz Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio.

Peter Jackson, nowozelandzki reżyser znany z produkcji “Władcy Pierścieni”, zaatakował związek aktorów, twierdząc, że nie reprezentują wszystkich aktorów w Nowej Zelandii (co nie jest prawdą), oraz insynuując, że działają pod dyktando australijskiego związku, który próbuje zyskać wpływy na Nowej Zelandii. Dodatkowo, reżyser zagroził, że produkcja filmu The Hobbit zostanie przeniesiona z Nowej Zelandii, do Wschodniej Europy, gdzie wynagrodzenia statystów będą jeszcze niższe.

Pracownicy, którzy pracowali przy produkcji “Władcy Pierścieni” pracowali po 10-14 godzin na dobę, wraz z weekendami, za bardzo niskie wynagrodzenia, bez stałych umów i gwarantowanych przerw na posiłki, bez zwolnień chorobowych i płatnych urlopów, jako „samodzielni przedsiębiorcy”. Amerykanie pracujący na planie nazywali nowozelandzkich aktorów „Meksykanami na telefon” – gdyż można ich było łatwo zatrudnić w każdej chwili, za mniejsze stawki niż zagranicznych aktorów.

Jeden z pracowników zatrudnionych przy tworzeniu modeli dla „Władcy Pierścieni” został zwolniony pomimo iż miał stałą umowę. Zastąpiono go wynajętą firmą. Jednak udało mu się wygrać proces o nieuzasadnione zwolnienie. W odwecie umieszczono go na czarnej liście pracowników, których nie zatrudnia się przy produkcji filmów.

Producenci z Hollywood chętnie filmują na Nowej Zelandii, ze względu na o wiele niższy poziom wynagrodzeń, niż w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii.

Za: http://awsm.org.nz/?p=460

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.