Dodaj nową odpowiedź

sprawiedliwość naprawcza

Witam! Na uwagę zasługuje, przy lekturze tego tekstu, zawarta w nim ocena obecnej sytuacji w Grecji i fakt, że wiele wskazuje na to, iż sąd ugioł się tylko w wyniku olbrzymiej presji społecznej i sytuacji w jakiej znajduje się obecnie Grecja. Świadczy to o tym, że tylko walcząc można na państwie wywrzeć "sprawiedliwy" wyrok. (Ciekawe swoją drogą jaki wyrok zapadnie w sprawie mordercy Maxa Itoi.)
Tu dochodzimy do momentu gdzie warto zapytać czy w społeczeństwie "normalnym", czy też "zdrowym" jest miejsce na to aby w ramach niego funkcjonowali ludzie nietykalni i bezkarni jakimi często są mordercy w mundurach? Lub ludzie o tak potężnej władzy jak sędziowie?
Tak jak ja rozumiem anarchizm i budowanie społeczeństwa wolnościowego to w prawdziwym społeczeństwie nie ma na tego typu stan zgody i nigdy nie będzie.
Jednym z rozwiązań po które można sięgnąć jest tzw "Sprawiedliwość naprawcza" i "sądy polubowne" Oczywiście w wypadku zabujstwa jest to sytuacja dramatyczna i trudna aby dojść do ustalenia zadośćuczynienia w zględem rodziny, bliskich, społeczeństwa i sposobu potraktowania, praw przysługujących osobie, która zamordowała. W każdym bądź razie chodzi o podmiotowość w procesie rodziny jako strony pokrzywdzonej. Oczywiście w żaden sposób nie da się odpłacić czy przywrucić życia chłopakowi ale kara po za separacja złoczyncy od społeczeństwa i ukazania społeczeństwu straszaka aby nie czynili podobnie, powinna polegać na jakimś procesie naprawczym, czy rozwojowym. Być może najłatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie jaki zaproponował Gandi. Gdy w Indiach doszło do pogromów muzułman dokonanych przez hindusów podczas których zgineło też wiele dzieci. Jeden z morderców, który zabił w szale religijnego fundamentalizmu chłopca tylko dlatego, że był innego wyznania spytał rozpaczony swoim czynem Gandiego jak ma teraz z tym żyć i jak ma odpokutować tą zbrodnię? Na co Gandi zaproponował mu aby wzioł w ramach swej pokuty na wychowanie jedno z wielu sierot muzułmańskich, które zostały w wyniku owego pogromu same i wychował to dziecko jako hinduista na prawego muzułmanina. Zaiste porażająca pokuta ale dużo bardziej pożyteczna dla społeczeństwa i dotykająca bardziej istoty żeczy niż wykonanie kary śmierci .
pozdrawiam

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.