Dodaj nową odpowiedź

Pracownicy zakładają

Pracownicy zakładają spółdzielnie. Problem w tym, że w kapitalizmie nie wygrywa ten który gra uczciwie, ale ten który produkuje jak najtaniej, czyli potrafi wycisnąć wszystko z pracowników, płacąc im jak najmniej, a klientom wcisnąć opakowane ładnie gówno, byle się sprzedało.

Dlatego uczciwie działające spółdzielnie nie mają w obecnym systemie szans w konkurencji z bezwzględnymi dorobkiewiczami. Musieliby także sobie obniżać stawki zgodnie z dyktatem bardziej bezwzględnych konkurentów. Rynek to dżungla. W dżungli też panuje "wolność" zjadania słabszych przez silnych, tyle że to nie jest środowisko przyjazne dla mnie, jak i zapewne dla większości ludzi.

Bezrobocie jest nieodłączną częścią systemu kapitalistycznego. Zresztą sama idea bezrobocia jest ideologiczna. Mnie nie chodzi o likwidację bezrobocia, bo to jest absurd. Mnie chodzi o to, żeby jeśli nie ma potrzeby więcej pracować, ludzie nie musieli pracować w ogóle. Np. w sytuacji gdzie większość/wiele zadań mogą wykonywać maszyny idea bezrobocia jest idiotyczna. Opieranie systemu dystrybucji bogactwa na ilości pracy to przestarzały i nieodpowiadający obecnym warunkom system gospodarowania. Dlatego liberalizm klasyczny to po prostu stara i zużyta teoria, tak odpowiadająca rzeczywistości, jak idee powiedzmy fizjokratów.

Podsumowując: na rynku wygrywają silniejsi, bardziej bezwzględni itd. Eliminują na drodze konkurencji, asymetrii w dostępnie do informacji i/lub przemocy słabszych graczy i sami zajmują ich nisze stając się tym samym jeszcze silniejsi. W ten sposób następuje koncentracja kapitału. Czy będzie państwo czy go nie będzie skończy się tym samym: władzą silniejszych nad słabszymi. To nie jest to o co chodzi anarchistom, choć wiem że prawicy, w tym libertarianom, hierarchia nie przeszkadza.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.