Dodaj nową odpowiedź

Grecja: drastyczny protest irańskich uchodźców

Świat | Dyskryminacja | Protesty

W greckiej stolicy - Atenach, przed tamtejszym uniwersytetem swój namiot rozbili uchodźcy z Iranu. Każde z nich (wśród protestujących są też kobiety) uciekło ze swojego kraju przed prześladowaniami. Boją się i nie chcą tam wracać, twierdzą że prawa człowieka są w Iranie nagminnie łamane. Domagają się od rządu greckiego azylu. Protest przyjął formę głodówki. Kilkoro z Irańczyków w drastyczny sposób zaostrzyło swój protest – zaszyło sobie usta.

Mandana Danesznia była w Iranie dziennikarką. Jak powiedziała agencji Associated Press, wyjechała z kraju, bo była nękana po napisaniu artykułu o problemach kobiet w Iranie. Jest jedną z siedmiu osób, które zaszyły sobie usta, by zwrócić uwagę greckich władz oraz mediów.

- Kobiety nie mają w Iranie żadnych praw. Nie mogą ubierać się jak chcą, nie mogą robić tego, co chcą. Ich zeznanie w sądzie jest warte tylko połowę zeznania złożonego przez mężczyznę - powiedziała 29-letnia Iranka. W Iranie władza skutecznie ogranicza wolność słowa, a siły bezpieczeństwa stosują wobec obywateli brutalne metody działania.

Zgromadzeni protestanci koczują pod ateńskim uniwersytetem, który ma status eksterytorialnego, przez co policja nie może interweniować i siłą usunąć głodujących. Mówią, że chcieliby taki azyl uzyskać na terenie całej Grecji, ponieważ nie wyobrażają sobie powrotu do Iranu.

W odpowiedzi na medialny hałas wokół sprawy, wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) skrytykował władze greckie za ignorowanie uzasadnionych wniosków o azyl i wyraził zaniepokojenie znacznym pogorszeniem się warunków w ośrodkach przy granicy grecko-tureckiej, w których przetrzymywani są nielegalni imigranci.
Głodówka w centrum Aten jest już kolejnym takim protestem w Grecji. W końcu sierpnia, po kilkutygodniowym strajku głodowym, sześciu uchodźców irańskich otrzymało azyl polityczny w Grecji.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.