Dodaj nową odpowiedź

Katowice: Delta Trans próbuje zastraszyć związkowców

Kraj | Prawa pracownika

Szef Solidarności Piotr Duda ocenia, że zakładający związek zawodowy pracownicy grupy spedycyjno-transportowej Delta Trans padli ofiarą nacisku i zastraszania. Duda interweniował, gdy domniemani przedstawiciele pracodawcy obserwowali wchodzących na zebranie związkowców.

Zarząd grupy Delta Trans zapewnia, że nikogo na związkowe zebranie nie wysyłał, a o incydencie dowiedział się z mediów. Według zarządu osoby obserwujące związkowców występowały wyłącznie we własnym imieniu. Fakt powołania związkowych struktur w grupie zarząd "przyjął do wiadomości", a zarzuty dotyczące zastraszania uważa za bezpodstawne.

- W tej chwili założyć związek zawodowy w prywatnej firmie to większe bohaterstwo, niż działać w podziemiu - powiedział Duda, komentując sobotni incydent przed siedzibą śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach, gdzie zorganizowano zebranie wyborcze tworzącej się w grupie Delta Trans międzyzakładowej komisji Solidarności.

Choć założyciele związku spotykali się w dniu wolnym od pracy, poza firmą, byli obserwowani - według ich relacji - przez dwóch przedstawicieli pracodawcy, siedzących w zaparkowanym tuż przed siedzibą "S" samochodzie. Związkowcy podali, że jeden z obserwujących należał do kierownictwa firmy. Mężczyźni odjechali po interwencji Dudy.

- Jak w najgorszych, esbeckich, czasach przyjechało dwóch panów - ponoć dyspozytor i dyrektor. Stali sobie i patrzyli, więc wyszedłem do nich i zapytałem, czy może dać im aparaty fotograficzne. Nawet esbecy byli subtelniejsi, bo chowali się za drzewami albo robili zdjęcia z mieszkań - relacjonował szef Solidarności.

Przedstawiciele zarządu firmy Delta Trans, w odpowiedzi na pytania PAP, zaprzeczyli we wtorek, by mieli coś wspólnego z incydentem przed związkowym zebraniem. - Zarząd Delty Trans przyjmuje do wiadomości utworzenie związku zawodowego w grupie Delta Trans. Zarząd nikogo nie wysyłał na zebranie związkowe, bo i po co? O incydencie na zebraniu związkowym zarząd dowiedział się z radia - napisała we wtorek w stanowisku kierownik działu organizacyjno-prawnego grupy Bożena Konopka.

Przedstawicielka grupy podkreśliła, że zarząd spółek Delta Trans Transporte oraz Delta Trans Logistik nie delegował na spotkanie związkowców żadnych osób reprezentujących obie spółki.

- Jeżeli na tym spotkaniu były jakieś osoby, których obecność mogłaby wskazywać, iż reprezentują spółki, to było to nieuzgodnione z zarządem. Osoby te przebywały tam w czasie wolnym od pracy i występowały w swoim własnym imieniu - oświadczyła Konopka, uznając związkowe zarzuty dotyczące nacisków i zastraszania za absolutnie bezpodstawne.

Innego zdania jest lider Solidarności. Według niego przedstawiciele pracodawcy przyjechali przed siedzibę "S" po to, by dowiedzieć się, którzy pracownicy odważyli się założyć związek zawodowy. - To zdecydowanie forma nacisku, zastraszenia. Chcą wiedzieć, kto jest w związkach, ewentualnie szybko rozprawić się z nimi - skomentował Duda.

Przewodniczący "S" zapowiedział poruszenie sprawy utrudniania działalności związkowej podczas obrad komisji trójstronnej. Jego zdaniem, w kraju należącym do UE, w państwie prawa podobne działania są niedopuszczalne i powinny być piętnowane. Konopka powiedziała PAP, że zarząd firmy wie o tworzeniu związku od września i nie utrudnia tej działalności.

Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją przeszkadza w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej, utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy lub dyskryminuje pracownika z powodu przynależności do związku, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Grupa Delta Trans - jak podali we wtorek jej przedstawiciele - działa od 20 lat, należy do największych firm spedycyjnych w Polsce. Zatrudnia ponad tysiąc osób, w tym 472 kierowców. Do Solidarności zapisało się ok. 90 osób.

(PAP)

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.