Dodaj nową odpowiedź

Kolejny jaśnie

Kolejny jaśnie oświecony... "klas w rozumieniu komuchów nie ma" ? A co jest zamiast klas w rozumieniu "komuchów" ?

Widocznie nie jestem aż tak oświeceniowy, albo żyję w jakimś zacofanym świecie, iż nadal widzę - jakimś dziwnym trafem - podział na pracowników najemnych (a to, że w krajach zachodnich roboczy uniform na białą koszulę, nie podważa kapitalistycznego modelu produkcji i pracy, ani charaktery wyzysku czyli zabierania pracownikowi "wartości dodatkowej") i kapitalistów (ładnie nazywanymi pracodawcami, którzy w dalszym ciągu zagarniają wartość dodatkową swych pracowników i żerują na pracy społecznej całych pokoleń). C

Natomiast wyliczasz nam tutaj współczesne "potrzeby". Po pierwsze, w dużej mierze masz rację. I co z tego, że ludzie chcą xboxa ? Celem komunizmu jest zaspokojenie ich potrzeby :) w przeciwieństwie do kapitalizmu. Z drugiej strony, tych którzy pragną pracy i chleba nadal nie brakuje. Nie trzeba uciekać daleko gdzieś za granicę by to zobaczyć. Wystarczy spojrzeć na polskie podwórko.

Celem komunizmu jest w pierwszej kolejności spełnienie podstawowych potrzeb, a w następnej kolejności wszystkich (oczywiście na tyle na ile jest to możliwe, chociaż współczesna technika jak sądzę spokojnie nam to umożliwia).

Oczywiście możemy wejść w polemikę i sobie podyskutować na temat (jak je określał Marcuse) "fałszywych" i "prawdziwych" trzeb, czy innymi słowy kreowaniu przez kapitał sztucznych potrzeb, bo jak sądzę to wraz z likwidacją tego systemu i takie kreowanie zniknie, a wraz z tym znikną owe "fałszywe" potrzeby, bo wraz ze zniknięciem kapitalizmu zniknie presja akumulowania kapitału.

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.