Dodaj nową odpowiedź

Petycja Komitetu Obrony Lokatorów w sprawie Europejskiej Karty Społecznej

Kraj | Lokatorzy

Komitet Obrony Lokatorów uruchomił stronę umożliwiającą wysyłanie petycji w sprawie ratyfikacji Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej. Karta ta została podpisana przez Polskę 25 października 2005 r., ale nigdy nie została ratyfikowana, a jej postanowienia nie są stosowane w Polsce.

Petycja jest dostępna na stronie: http://petycje.lokatorzy.info.pl/

Jak pisze Komitet: "Ratyfikacja Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej zmusi władze Polski do przestrzegania praw zagwarantowanych tą kartą, zaniechania eksmisji na bruk, zaprzestania handlu lokatorami, a Polskie Sądy do pełnego i rzetelnego badania spraw lokatorów, którzy kiedyś otrzymali decyzje administracyjne w sprawie przydziału lokali.

Karta pozwoli lokatorom z decyzjami administracyjnymi najmu na skorzystanie z uchwały Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, który stwierdził, że sprzedaż mieszkań za 5 – 10 % wartości tylko części obywateli, a odmowa takiej sprzedaży drugiej części [lokatorom kamienic reprywatyzowanych - przyp. red.] – jest rażącą niesprawiedliwością, gdyż wszyscy mieli takie same decyzje administracyjne najmu i nie mogli wiedzieć, czy kiedyś domy w których mieszkają zostaną zreprywatyzowane."

Ponadto, Karta zobowiązuje państwo do "zapewnienia skutecznego wykonywania prawa do mieszkania, popierania dostępu do mieszkań o odpowiednim standardzie, zapobiegania i ograniczania bezdomności w celu jej stopniowego likwidowania, uczynienia kosztów mieszkań dostępnymi dla tych, którzy nie mają wystarczających zasobów".

W przeszłości, dzięki podobnej petycji Komitetu i mailom od ponad 1,5 tys. internautów, udało się zablokować bardzo niekorzystną dla lokatorów nowelizację Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.