Dodaj nową odpowiedź

Opieka medyczna dzieci w Polsce w zapaści

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Lekarze alarmują: opieka medyczna dzieci i młodzieży w Polsce znajduje się w stanie ciężkiej zapaści. Tylko w nielicznych przychodniach na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej przyjmują lekarze pediatrzy. W dodatku gabinety lekarskie zniknęły ze szkół na początku lat 90. Jak podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, „wyprowadzenie ze szkół było błędem”. Podobnego zdania są dyrektorzy szkół i rodzice: lekarz w szkole jest potrzebny.

Na razie Polskie Towarzystwo Pediatryczne walczy przynajmniej o to, by każde dziecko było dokładnie przebadane przez pediatrę przynajmniej raz w roku. Prof. Alicja Chybicka, dyrektor Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu uważa, że niedopatrzeniem jest również brak podziałów specjalizacji lekarzy pediatrów pod kątem wieku dzieci.

Dzieci przyjmowane są najczęściej zamiast przez pediatrów, przez lekarzy pierwszego kontaktu. Długie kolejki do specjalistów to wynik m.in. braku personelu. Obecnie średni wiek lekarza pediatry to 59 lat. PTP utworzyło listę najpilniejszych problemów polskiej pediatrii Przedstawiło Ministerstwu Zdrowia:

1. Lepsze finansowanie pediatrii
2. Profilaktyka
3. Pediatra na pierwszą linię – jako lekarz pierwszego kontaktu dla dzieci
4. Utworzenie pediatrycznych punktów konsultacyjnych
5. Odtworzenie medycyny szkolnej

Źródło: TVP Info

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.