Dodaj nową odpowiedź

Rosja: Państwo i mafia to jedno

Świat | Tacy są politycy

Jak ujawnił portal Wikileaks, dyplomaci amerykańscy donoszą w tajnych dokumentach, że rządzący Rosją politycy żyją w symbiozie z mafijnymi bonzami. Merowie miast i gubernatorzy płacą kremlowskim urzędnikom i politykom za nietykalność w przypadku przekrętów.

Ludzie z aparatu państwowego kontrolują struktury mafijne i za pieniądze gwarantują bezpieczeństwo także gangom. Ambasador Beyrle w jednym z raportów z Moskwy donosił: „Elementy przestępcze mają »kryszę « [dosłownie - dach, w tym przypadku - gwarancja ochrony] od milicji, FSB, MSW i prokuratury, a także władz Moskwy”. W innym miejscu dyplomata ocenił: „Rząd rosyjski w swych związkach z bossami przestępczości zorganizowanej posuwa się jeszcze dalej, dając im przywileje polityczne gwarantujące immunitet i pozwalające im uniknąć odpowiedzialności za przestępstwa”.

Tymczasem milicja i FSB podzieliły między siebie rewiry łowieckie. Milicja łupi średnich i małych przedsiębiorców, a FSB bierze ciężkie pieniądze od "krupniaka", jak nazywany jest w Rosji duży biznes.

"Łapówkarstwo stało się równoległym do oficjalnego systemem podatkowym, który czyni bogatymi milicjantów, biurokratów i funkcjonariuszy FSB" - podsumowuje treść dokumentów opublikowanych przez Wikileaks brytyjski dziennik "Guardian". Eksperci szacują od dawna, że korupcja w Rosja sięga rocznie 300 mld dol. - mniej więcej tyle, ile wynosi budżet państwa.

W swych raportach z Rosji dyplomaci donosili także o ogromnych lewych dochodach samego Putina, które "skrupulatnie ukrywa za granicą". Wspominają przy tym o tajemniczej, handlującej ropą szwajcarskiej firmie Gunvor, która według uparcie krążących po Rosji pogłosek ma być głównym źródłem ocenianego na 40 mld dol. majątku byłego dwukrotnego prezydenta.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.